Vědci z CEITECU spolu s Číňany odhalili tajemství palčivé chuti křenu

Brno, 4. října 2023 - Tým českých a čínských vědců úspěšně sekvenoval genom křenu (Armoracia rusticana) a odhalil tajemství jeho charakteristické ostré chuti a zdraví prospěšných účinků. Jejich zjištění, publikovaná v časopise Nature Communications, poskytují nové možnosti ve šlechtění a genetickém zdokonalení této plodiny.

   

Noc vědců na VUT nabídne přes sto aktivit, propojí je autobus zdarma

Brno, 2. října 2023 - Noc vědců letos přináší téma TAJEMSTVÍ. Akce začne v pátek 6. 10. od 18:00 a zapojí se do ní i Vysoké učení technické v Brně (VUT). Malí i velcí návštěvníci si budou moci vybírat z široké nabídky aktivit na 8 fakultách a 3 ústavech. Také vědci z VUT vzali za své letošní téma a nabídnou přes 100 nejrůznějších přednášek, workshopů, prezentací nebo her, které odhalí tajemství a krásu vědy, techniky a umění. Novinkou je bezplatná speciální autobusová linka mezi Technologickým parkem a centrem Brna. Poprvé se do akce zapojí Fakulta podnikatelská.

   

Silničáři zrekonstruovali mosty u Rohlenky s měsíčním předstihem

Brno, 30. září 2023 – Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje s měsíčním předstihem zrekonstruovala mosty na silnici II/430 přes Roketnici (u motorestu Rohlenka). Stavební práce tu probíhaly od druhé poloviny března tohoto roku a náklady se vyšplhaly na 28,8 milionů korun. Celou částku na kompletní rekonstrukci mostních těles poskytl Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI).

   

Krčma srdcem města: Filozofická fakulta pořádá 3. ročník workshopu o dějinách piva

Brno, 30. září 2023 - Dvoudenní program, setkání s odborníky v oboru pivovarnictví i čepované pivo z produkce minipivovarů nabídne 5. a 6. října workshop na nádvoří filozofické fakulty. Speciálně pro tuto akci sládci uvařili pivo Gose, které tradičně pochází z Lipska.

   

Prvního října je Mezinárodní den kávy, jak ho oslavit v Brně?

Brno, 29. září 2023 – Mezinárodní den kávy připadající na 1. října je oslavou pro její milovníky i ty, kdo se podílejí na její výrobě a přípravě. Řada lidí by správně tipla, že největším kávovým producentem je Brazílie, která do celosvětové produkce kávy přispívá zhruba třetinovým objemem. Méně lidí by pak možná odhadlo, že největšími kávovými konzumenty jsou evropské státy.

   

Dny AI v Brně ukážou samořiditelná auta nebo roboty

Brno, 25. září 2023 - Hackathon, workshopy, videohry i dílničky s AI – i to je součástí letošního programu Dnů AI, které letos pořádají spolky Brno.AI, prg.ai ve spolupráci s agenturou CzechInvest a dalšími partnery hned ve čtyřech městech České republiky. Dny AI startují v Brně, kde je na programu v týdnu od 9. do 15. října více než 20 akcí.

   

Na Masarykově univerzitě vznikne centrum pro výzkum a léčbu vzácných onemocnění

Brno, 20. září 2023 - Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity byl zahájen unikátní mezinárodní projekt, který se věnuje výzkumu, vývoji a výrobě léčivých přípravků pro pacienty, na jejichž onemocnění v současné době žádné medicínské řešení neexistuje.

   

Šalina Pub jezdí po Brně už 10 let, lidé zde vypili 40 000 půllitrů piva

Brno, 12. září 2023 - V unikátní starobrněnské hospodě na kolejích s názvem Šalina Pub se lidé v Brně vozí už 10 let. Dopravní podnik města Brna představil pivní tramvaj v roce 2013. Za tu dobu se uskutečnilo více než 500 jízd, při kterých cestující vypili přes 40 000 půllitrů piva.

   

TIC BRNO opět láká na autentické podzimní prohlídky města s průvodci

Brno, 12. září 2023 - Babí léto i podzim stále přejí procházkám na čerstvém vzduchu. Poznávejte s průvodci TIC BRNO známé i neznámé příběhy, osudy lidí i budov. S Autentickými prohlídkami města můžete také oslavit významné dny nebo si jít zaběhat a spojit tak příjemné s užitečným. V podzimní sérii vás čeká 21 témat.

   

Strana 1 z 303