Hvězdárna pořádá Den otevřených dveří

Ve středu 28. října od 10 do 21 hodin se na Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka v Brně uskuteční Den otevřených dveří. Pravděpodobně největší atrakcí budou představení ve velkém planetáriu, ve kterém se bude střídavě uvádět pořad „Restart / Přírodovědné exploratorium“, jenž nahlíží do budoucnosti hvězdárny a planetária, a pohádkový příběh „Jak se Měsíc a hvězdy domluvili“. Obě projekce doplní procházka umělou oblohou, kterou zdobí několik nápadných planet, hvězd i souhvězdí.
V přednáškovém sále hvězdárny a planetária budou v téže době připraveny oblíbené astronomicko-fyzikální experimenty. Diváci spatří start lihové rakety, zažijí levitaci balonu, přesvědčí se, jak se vede teplo a přelévá oxid uhličitý, a proniknou také do tajů nízkého tlaku. Interaktivní show bude začínat každou půlhodinu, takže se dostane skutečně na každého. Za pěkného počasí bude připraveno i pozorování oblohy. Přes den dalekohledy zamíří na Slunce a vzdálené pozemské objekty, večer pak na největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Jelikož právě v těchto dnech uplynulo čtyři sta roků od prvních nebeských objevů Galilea Galileiho, bude možné v sále malého planetária shlédnout příběh tohoto výjimečného pozorovatele. Originální pásmo předvede, co vedlo k vynálezu dalekohledu a co se s tímto přístrojem podařilo počátkem 17. století objevit. Zájemci si navíc odnesou návod na stavbu jednoduchého dalekohledu. Během dne se nejmenší návštěvníci mohou zúčastnit hvězdného malování (nejen) na papír, vystřihnout si foukací raketu či zahrát jednoduchou astronomickou hru. Pro všechny, kteří 28. října dorazí na Hvězdárnu a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, je pak připraveno speciální astronomické překvapení – dárek, který není možné získat nikde jinde než na Kraví hoře.

hvezdarna_1.jpg


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...