V Labyrintu pod Zelným trhem se bude soutěžit

Brno, 25. března 2011 - Nová vědomostní soutěž pro žáky 7., 8. tříd ZŠ a víceletých gymnázií s názvem Expedice Morava je zaměřena na obecné znalosti o regionu Jižní Morava a zúčastnit se mohou žáci se zájmem o historii, památky, cestování, zeměpis a podobně. Letos se soutěž koná po druhé a počet přihlášených družstev je o třetinu vyšší než při prvním ročníku. Velkou atrakcí pro zúčastněné žáky je to, že soutěž proběhne v Labyrintu pod Zelným trhem a to ještě před jeho oficiálním otevřením pro veřejnost, v úterý 29. března. Soutěžící budou mít příležitost, nahlédnout alespoň do části podzemního labyrintu.

 

Podzemi

O loňské stupně vítězů se podělila dvě družstva z Gymnázia Řečkovice (1. a 3. místo) a družstvo Gymnázia Matyáše Lercha (2. místo). Jen o málo horší výsledek zaznamenaly základní školy Novolíšeňská a Krásného. Každá škola přihlašuje maximálně 2 družstva po pěti žácích. Osloveno bylo zhruba 120 ZŠ a víceletých gymnázií z Brna a JM Kraje. Do 2. ročníku soutěže se přihlásilo 40 družstev ze 24 škol (loni 23 družstev z 15 škol). Většina přihlášených škol je brněnských, zastoupeny jsou ale také Boskovice, Rousínov, Tišnov, Židlochovice a další.

Soutěžit se bude v pěti tematických okruzích: historie, geografie, památky, reálie a kultura. Ke každému tématu je zpracováno formou testu 10 otázek různé obtížnosti. Pro jejich zodpovězení je stanoven časový limit 10 minut. Jsou zde otázky doplňovací, poznávací (fotografie, kresby) i výběr správné odpovědi z několika možných.

Všechny otázky připravila a do podoby soutěžních listů zpracovala Katedra pedagogiky Pedagogické fakulty MU v Brně. Pedagogové a doktorandi této fakulty se objeví také v roli zkoušejících při samotné soutěži. Výsledky budou zveřejněny na www.bkc.cz nejpozději ve středu 30. 3.

Hlavní výhrou je jednodenní poznávací zájezd autobusem po Jižní Moravě pro celou třídu vítězného družstva. Vítězové si mohou vybrat ze tří nabízených variant: Znojemsko, Moravský kras s Boskovicemi a Slavkovsko. Výherci 2. a 3. místa získají poznávací okružní jízdu turistickým minibusem po památkách Brna.  Všichni výherci také obdrží hodnotné knihy věnované knihkupectvím ACADEMIA a upomínkové předměty města Brna.

Vyhlášení výsledků proběhne při slavnostním Zahájení turistické sezóny na nádvoří Staré radnice v sobotu 2. dubna 2011 ve 14 hodin.

Ceny do soutěže věnují:
Centrála cestovního ruchu Jižní Morava, Radnická 2, Brno (1. místo – zájezd)
Turistické informační centrum (2. a 3. místo – okružní jízda Brnem)
Knihkupectví ACADEMIA, nám. Svobody 13, Brno (1. – 3. místo – publikace)
BKC a Statutární město Brno (1. – 3. místo – dárkové předměty)

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...