Na Brněnské přehradě je voda letos poprvé vhodná ke koupání

Brno, 28. června 2011 (MEDIAFAX) - Voda v přírodních koupalištích v Jihomoravském kraji je v těchto dnech vhodná ke koupání. Letos se dá poprvé koupat i na Brněnské přehradě, vyplývá z webových stránek Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

koupani01-ok2_250

Kvůli sinicím byla dříve voda v Brněnské přehradě koupání nebezpečná. Kvůli čištění nádrže je však letos možné se ve vodě koupat.

Vodu se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi naměřil Zdravotní ústav Brno, který vzorky odebírá každé dva týdny, na koupališti ve Vémyslicích a také na rybníku Olšovci na Blanensku. V Olšovci byla dříve voda pro koupání nevhodná, výjimečně i nebezpečná.

Podle hygieniků se jakost povrchových vod většiny přírodních koupališť každoročně zhoršuje v letním období především kvůli narůstající teplotě vody. Zvyšuje se počet planktonu, z něhož především sinice nepříznivě ovlivňuje jakost vody pro koupání.

Sinice mohou být toxické a zdraví nebezpečné. Produkují různé toxiny, které mohou mít například vliv na funkci jater, nervový systém nebo spouštějí alergie, ekzémy a jiné. Při krátkodobém kontaktu bakterie vyvolávají spíše alergické reakce, ale při polknutí ve vodě mohou poškodit zdraví.

Lenka Horáková

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...