Padesát skautů přiveze v sobotu do Brna Betlémské světlo

Brno, 7. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Padesát českých skautů převezme v sobotu dvě hodiny po poledni ve Vídni při bohoslužbě v chrámu Zur Heiligen Familie od rakouských junáků Betlémské světlo. Brněnští skauti přivezou světlo v sobotu večer. Brno bude v České republice jako vždy jeho první zastávkou. V neděli 11. prosince jej v devět hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla skauti předají do rukou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho. Ve středu to řekla mluvčí českých skautů Anna Lukešová s tím, že plamínek již letecky přicestoval do Vídně.

skauti_svetlo

Mezinárodní bohoslužbě ve Farním kostele Svaté rodiny bude podle Lukešové přítomna asi tisícovka skautů z dvaceti evropských států. "Po jejím skončení rozvezou mládežníci do svých zemí Betlémské světlo, které se stalo jedním z významných symbolů vánoc v mnoha rodinách celé Evropy," dodala mluvčí skautů. Ekumenickou bohoslužbu ve Vídni, která předání Betlémského světla předchází, každoročně hostí vždy jiná církev. Slouží ji vždy zástupci hlavních křesťanských proudů – katolického, pravoslavného a protestantského.

Brněnští skauti přivezou do České republiky světlo v sobotu večer. Vyjedou v 16.33 z vídeňské stanice Meidling rychlíkem Eurocity Franz Schubert, příjezd na brněnské hlavní nádraží je podle jízdního řádu v 18.33. Hned v neděli 11. prosince jej v devět hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla skauti předají do rukou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho. "Po skončení bohoslužby si světélko v lucernách či na hořící svící mohou lidé odnést domů," řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Další organizace šíření Betlémského světla ve farnostech a obcích již bude záležet na místních podmínkách. Podle Jandlové je možné plamínky uchovávat například na farách, obecních úřadech, ve skautských klubovnách i u dobrovolníků. "Zájemci si pro ně mohou přijít sami nebo – zejména starší – mohou požádat o jeho přinesení domů," řekla mluvčí biskupství.

Od soboty 17. prosince pak budou plamínek z Brna rozvážet vlaky Českých drah po celé republice. "Po jedenácti letech se z rozvážení Betlémského světla stala krásná tradice. Vlak se s ohledem na bezpečnost stal nejvhodnějším dopravním prostředkem, proto i další cesta Betlémského světla do všech míst České republiky obstarají právě vlaky," řekl Michal Teplík z Krajského centra osobní dopravy ČD v Brně. Po republice jej rozveze osmnáct rychlíků a řada dalších návazných spojů.

Betlémské světlo si může i v dalších městěch Česka vyzvednout každý zájemce - skauti jej totiž rozvezou do měst v celé zemi nejen vlakem, ale umistí jej i do veřejných knihoven, na vánoční trhy, na náměstí a do kostelů. Součástí rozvozu světla budou i různé doprovodné akce.

Betlémské světlo je plamínek pocházející z Ježíšova rodiště, Betléma. Před vánocemi putuje napříč Evropou. Myšlenka šíření symbolického předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do 25 zemí světa. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem ze Svaté země do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Světlo přátelství, jak se betlémský plamen také nazývá, dostalo po pádu komunistického režimu. V rukou skautů se poprvé objevilo v prosinci 1989 až pod sochou svatého Václava v Praze.

Jiří Nováček, foto: betlemskesvetlo.cz

Související články: