Brněnští vědci vyplouvají ke své výzkumné stanici na Antarktidě

Punta Arenas/Brno, 6. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Česká expedice vědců a polárníků mířící na expedici na stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě dorazila na Tři krále kompletní do patagonského města Punta Arenas. V pátek to řekl Pavel Kapler, správce stanice a vedoucí české vědecké expedice Antarktida 2012. "Po příletu začínáme pracovat na přípravě logistického zabezpečení přesunu expedice a přípravu veškerého jejího nákladu na cestu do Antarktidy," ohlásil z města v jižním cípu Chile Kapler.

antarktida250

Členové vědecké expedice jsou letos výhradně z brněnské Masarykovy univerzity. V Antarktidě navážou na své dlouhodobé výzkumy ledovců, počasí, rostlin a půdy. Novinkou rozšiřující výzkumné možnosti stanice J.G. Mendela bude podle Kaplera letos zkoumání vlivu extrémního prostředí a zátěže na lidský organismus. "Hodně si slibujeme také od sledování parazitů na rybách, ptácích a dalších antarktických živočiších,“ dodal

Čeští polárníci se na svou zakonzervovanou stanici přesunou chilským armádním ledoborcem Almirante Oscar Viel, který vypluje z Punta Arenas v sobotu. Po překonání tradičně bouřlivého Drakeova průlivu cestou k české stanici ledoborec poslouží k zásobování chilské vědecké základny Escudero a americké základny Copacabana, které obě leží na ostrově Krále Jiřího, který je součástí souostroví Jižní Shetlandy.

Polárníci se zastaví s další zásobovací zastávkou na další americké základně Cape Shirreff na Livingstoneově ostrově. Po těchto zastávkách již loď s českými vědci obepluje nesevernější výběžek Antarktického poloostrova a Bransfieldovou úžinou propluje do kanálu Prince Gustava, kde se podle Kaplera už zkušení vědci cítí jako doma.

Vylodění se uskuteční dvěma armádními vrtulníky, které přepraví nejen všech 13 členů expedice. Je v ní šest vědců, lékař, správce stanice, tři studenti doktorských studijních programů a dva technici. Vezou sebou téměř šest tun vědeckého a technického nákladu. Jeho součástí jsou i potraviny - letos podle Kaplera podpořili expedici sušeným mlékem jihočeská Madeta, babické Hamé pak přidalo konzervy.

Češi nebudou letos v antarktickém táboře sami. Podle Kaplera projevila na poslední chvíli zájem o využití české stanice skupina šesti argentinských vědců, kteří budou na ostrově Jamese Rosse pobývat přibližně ve stejnou dobu jako česká expedice. "Rádi jim vyhovíme. Členem jejich týmu je shodou okolností i jedna pražská studentka," poznamenal brněnský polárník.

Výzkumnící by se měli vylodit na základně v nedělí 15. ledna. Prvních několik dní potrvá zprovoznění všech podpůrných systémů, vody, elektřiny, vzduchotechniky a topení. "Česká nás také odhazování sněhu, abychom zpřístupnili všechny části tábora," řekl Kapler. Zároveň slíbil brzké odeslání nových zpráv - vědci k tomu použijí speciální komunikační systém Bender III, sestavený na míru antarktické misi odborníky z Českého vysokého učení technického v Praze.

Jiří Nováček

Související články:

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Nejbližší akce
24.02. Agadir: Na strunách naděje, Raúl Z..