Ochrana ložisek uhlí často omezuje vlastníky nemovitostí

Brno, 2. července 2012 (MEDIAFAX) - Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová se ohradila proti ochraně ložisek uhlí, která podle ní mnohdy nepřiměřeně omezuje vlastníky nemovitostí. Některé části hornoslezské pánve neodpovídají aktuálnímu stavu území, řekla v pondělí Seitlová.

seitlov

Seitlová se na situaci ve výkonu státní správy na úseku hornictví zaměřila z vlastní iniciativy a dospěla k závěru, že vlastníci nemovitostí ve vymezeném chráněném ložiskovém území jsou nepřiměřeným způsobem omezovaní, zejména v jakékoliv stavební činnosti.

"Smyslem vymezení chráněného ložiskového území je zajištění ochrany před znemožněním či ztížením dobývání ložiska," vysvětlila Seitlová. Podle možných dopadů jsou pak vymezené části, které se liší přísností stanovených podmínek ochrany. V těch nejpřísnějších nesmí vlastník nemovitosti postavit například ani pergolu nebo plot. "Reálný stav území v některých částech už nevyžaduje tak přísná opatření," zdůraznila zástupkyně ombudsmana.

Dodala, že příčinou neuspokojivého stavu je zejména nedostatečná právní úprava, na což už v minulosti veřejný ochránce práv opakovaně upozorňoval. "Horní právo je zastaralé, poplatné době svého vzniku, kdy stát nejen vymezoval chráněné ložiskové území, ale prostřednictvím státních podniků prováděl i těžbu. Měl tak k dispozici veškeré aktuální informace," sdělila.

Situace dnes je však odlišná. "Ministerstvo rozhoduje o stanovení či změnách území, ale činí tak na návrh těžebních organizací, což jsou soukromé společnosti. Ministerstvo však musí vycházet z pokladů a analýz aktuálního stavu území, které provádějí právě soukromé těžební firmy," uzavřela Seitlová s tím, že ministr životního prostředí se ztotožnil s jejím názor, avšak bez změny systému horního práva a hornictví se problém nevyřeší.

Lenka Horáková, foto: archiv úřadu ombudsmana

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události