Zažili jsme nejchladnější březen za poslední čtvrtstoletí

30. března 2013 (MEDIAFAX) - Letošní březen můžeme řadit k těm nejchladnějším od dob, kdy se u nás pozoruje počasí. Větší zimu jsme zažili naposledy v roce 1987, řekl meteorolog Martin Štros.

zima-snih

O tom, že letošní závěr zimy není zrovna normální, už začínají hovořit nejen běžní lidé, ale i jindy uklidňující meteorologové a klimatologové. V noci z 10. na 11. března se u nás prudce ochladilo a od té doby tu studený vzduch zůstává už téměř tři týdny a podle všech předpovědí ještě další nejméně týden vydrží. Jediným relativně teplejším dnem byl 20. březen, kromě této výjimky, kdy byly teploty průměrné, se po zbytek dní je o 3 až 8 stupňů C pod dlouhodobým průměrem. Vůbec nejvíce od normálu vybočila neděle 24. března, kdy se průměrná teplota pohybovala někde až 10 stupňů C pod průměrem.

První třetina března byla průměrná až lehce nadprůměrná, a proto jako celek nebude podle meteorologa úplně nejchladnější. „Už teď je ale skoro jisté, že bude chladnější než březen roku 1996 (tehdy byla odchylka od normálu -3,5 °C), ale neměl by překonat březen roku 1987, který skončil s odchylkou dokonce 5 °C od průměru,“ dodal Štros. Přesná celková teplota letošního března ještě není spočítána, protože ještě neskončil a v průběhu dubna teprve budou zpracovány údaje z menších stanic. Odhad je ale takový, že záporná odchylka od normálu bude okolo 4 až 4,5 stupňů C.

„Jelikož posledním chladnějším březnem byl ten v roce 1987, můžeme konstatovat, že ten letošní je nejstudenější za poslední čtvrtstoletí,“ vysvětlil meteorolog. I když statistika může mírně klamat, je přesto možné, že by letošní situace mohla být v rámci Česka rekordní.


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.