Velikonoce jsou chladnější, než byly Vánoce

1. dubna 2013 (MEDIAFAX) - O šest stupňů nižší teploty jsou o letošních Velikonocích, než při posledních Vánocích. O posledním Štědrém dnu dosáhly teploty ve středních a jihozápadních Čechách až na 13 stupňů C nad nulou, na Boží hod i na Štěpána pak v Praze naměřili nejvyšší teplotu ještě plus devět stupňů Celsia, řekl meteorolog Martin Štros.

velikonoce-foto-krystof-turek

„Oproti tomu nyní jsme na Bílou sobotu zaznamenali v hlavním městě jen +6 °C, Velikonoční neděle přinesla maxima pouze do 3 °C a v pondělí to zřejmě bude zhruba stejné. Ač se to nezdá, tak stav, kdy byly velikonoční svátky chladnější než ty vánoční, se už v minulosti stal vícekrát. Před pěti lety to ale bylo podobné,“ dodal Štros.

Letos ale podle něj překvapuje, jak výrazný je teplotní rozdíl ve prospěch Vánoc. Platí to však jen pro Čechy, protože na Moravě byly uplynulé Vánoce mnohem chladnější a třeba v Brně je zažili i na sněhu, stejně jako nyní Velikonoce. “Před pěti lety, v roce 2008, se svátky jara odehrály ještě o týden dřív než nyní a celé přinesly maximální denní teploty jen kolem nuly nebo i slabě pod ní, bylo tedy ještě o něco chladněji než máme v těchto dnech,” vysvětlil meteorolog.

Velikonoce jsou díky proměnlivosti termínu z hlediska počasí hodně variabilní svátky. Pokud připadnou do poslední třetiny března, mohou při dobré souhře okolností přinést ještě spousty sněhu a celodenní teploty slabě pod bodem mrazu. “Pokud se ovšem odehrávají ve druhé polovině dubna, může při nich být naměřeno i letních 25 °C, což se v podstatě vyplnilo v roce 2011. Letos jsme zase blízko k té zimě, ale příští rok budou Velikonoce až kolem 20. dubna, takže se snad opět dočkáme nějaké teplejší variant,” pokračoval Štros.

Kdo chce jet za teplem, musel by jet za pyramidami do vnitrozemí Egypta, kde je kolem pětatřiceti stupňů. “Velice teplo, aspoň ve srovnání s naší realitou, mají nyní jen o pár stovek kilometrů jižně v Srbsku, kde o víkendu teploty dosáhly až na 23 °C. V Řecku zaznamenali až 25 °C,” ukončil meteorolog.

Ilustrační foto: Kryštof Turek
 


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.