Poslední mrazíky jsou pryč. Po ledových mužích se oteplí až na 28 °C!

13. května 2013 (MEDIAFAX) - Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác o sobě dali vědět. Ochladilo se a místy klesla ranní teplota i pod nulu. To se bude opakovat i dnes v noci a zítra ráno. Pak se už skoro letně oteplí.

slunce-leto

Pondělní ráno bylo tím nejchladnějším za celý poslední týden a lidová pranostika o tom, že s ledovými muži přicházejí poslední jarní mrazy, se potvrdila. Mrazíky se objevily hlavně v západní části země a to především tam, kde bylo ráno jasno a bez mraků.

Toto jsou některé z naměřených dnešních ranních teplot: Luční bouda -0,5 °C, Labská bouda -0,1 °C, Klínovec -0,2 °C, Šindelová -2 °C, Karlovy Vary 2,1 °C, Plzeň 2,8 °C, Cheb 3 °C, Prahae-Ruzyně 4,4 °C, Liberec 4,6 °C, České Budějovice 2,7 °C, Sněžka -1,9 °C, Churáňov 1,2 °C, Čáslav 4,9 °C a “nejtepleji” bylo v Holešově 9,5 °C. 

I když i v úterý bude ráno chladno a ojediněle se opět objeví ranní mrazíky, teploty budou o trochu vyšší než dnes. Ráno by se minima měla pohybovat na většině Česka kolem 4 až 8 °C. Další dny už bude rtuť teploměru jen stoupat.

Zásluhu na tom bude mít přechod teplé fronty nad Českem. Po něm k nám začne proudit teplý vzduch od jihu a bude se oteplovat. V pátek a v sobotu by dokonce nejnižší ranní teploty neměly klesat pod 10 °C. Nový pracovní týden tak přinese oproti víkendu méně srážek a oteplení. 

V úterý bude oblačno až polojasno, na severozápadě až zataženo a ojediněle přeháňky nebo slabý déšť. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C. Teplota v 1000 m na horách kolem 12 °C. Mírný jihozápadní vítr 2 až 5 m/s. 

Ve středu bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti na západě území ojediněle přeháňky nebo bouřky. Noční teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 20 až 24 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na východě místy s nárazy kolem 15 m/s. 

Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno, na západě ojediněle přeháňky nebo bouřky. Noční teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 21 až 25 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na východě místy s nárazy kolem 15 m/s. 

V pátek bude polojasno nebo jasno, přechodně až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Noční teploty budou klesat ke 14 až 10 °C, odpolední porostou na 24 až 28 °C. Teplý vzduch od jihu ukončí zřejmě sobotní přechod studené fronty a ochladí se až o 10 °C. 

VÝHLEDOVÁ PŘEDPOVĚĎ NA KVĚTEN A ČERVEN
 

21. až 31.5.

Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo dešť, ojediněle bouřky. Ranní teploty 14 až 8 °C, denní teploty 22 až 28 °C. Koncem období se ochladí.
 

1. až 10.6.

Zpočátku bude převážně oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně ubývání oblačnosti i srážek. Ranní teploty 13 až 7 °C, denní teploty 18 až 25 °C, ke konci období až 27 °C.


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.