Nové srdeční pumpy zachraňují čekatele na transplantaci

Brno, 20. září 2013 - V Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně byly poprvé v České republice implantovány mechanické srdeční podpory v podobě miniaturních pump pacientům, kteří byli dlouhodobě léčeni pro těžkou formu srdečního selhání.

srdecni pumpa01

Oba pacienti byli opakovaně hospitalizováni a před implantací byli závislí na nitrožilním přívodu léků. Obě operace proběhly během měsíce dubna, pacientům se v současnosti daří velmi dobře.

„Měsíc po implantaci byli oba pacienti propuštěni domů, jeden na sever a druhý na jih Moravy, kde čekají, až se objeví vhodný dárce. Tento typ mechanické srdeční podpory představuje další generaci tzv. levokomorových podpůrných systémů používaných jako most k transplantaci u pacientů s těžkým srdečním selháním. Hlavní výhodou oproti předcházejícím systémům jsou velmi malé rozměry, díky nimž je operace výrazně šetrnější pro pacienta," vysvětluje doc. Petr Němec, ředitel CKTCH Brno.

srdecni pumpa04-chirurgove
„Malá velikost pumpy umožňuje její implantaci tzv. miniinvazivní technikou, tedy je možné se vyhnout klasické dlouhé ráně na hrudníku, ale je možné použít jen dva malé, asi sedmicentimetrové řezy na levé a pravé straně hrudníku. Tím se výrazně usnadní i následná transplantace," upřesňuje MUDr. Vladimír Horváth, jeden z chirurgů, kteří výkony provádějí.

srdecni pumpa02

Tento typ pump je vhodný zejména pro menší pacienty, neboť jeho umístění je snadnější než dosavadního většího typu, který se Brně používá od roku 2007. Vlastní operace trvá 3–4 hodiny a patří do skupiny závažnějších výkonů. Kritickým momentem je okamžik, kdy pumpa přebírá funkci levé komory a pacientova pravá komora musí čelit zvýšeným nárokům. Pro úspěch operace je nezbytný naprostý soulad celého kolektivu čítajícího asi 10 lékařů a sester.

srdecni pumpa03
Hlavní součástí nového systému je miniaturní centrifugální krevní pumpa, která je přišita k hrotu levé komory srdeční. Malá velikost pumpy umožňuje její kompletní umístění do osrdečníkového vaku. Krev je čerpána ze selhávající levé komory do aorty a tím nahrazuje její funkci. Elektrická energie pro pumpu je přiváděna kabelem, který je vyveden přes kůži. Otáčky pumpy mohou být nastaveny v rozsahu od 2 400 do 3 200 otáček za minutu a je tak dosaženo toku krve až 7–10 litrů za minutu.

Činnost pumpy je řízena řídící jednotkou, která je napojena buď na 2 baterie, nebo na 1 baterii a adaptér, který může být napájen ze sítě nebo i v automobilu. Řídící jednotka kontroluje činnost pumpy a sleduje stav nabití baterií. Různými druhy signálů a alarmů informuje pacienta při jakýchkoliv problémech. Řídící jednotka a baterie jsou umístěny v pouzdře, které pacient nosí na pásku nebo přes rameno. Přístroj je schválen k použití v Evropské unii od roku 2009, v USA byl systém povolen jako most k transplantaci srdce v roce 2012.

Zdroj: CKTCH
Foto: Kryštof Turek

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     
Nejbližší akce

Žádné události