Brno v sobotu oslaví Světový den těhotenství

Brno, 4. května 2016 - V sobotu 7. května se v Brně uskuteční již druhý ročník oslav Světového dne těhotenství. V zahradě Mendelova muzea a na Nových Sadech čeká na budoucí maminky a rodiny s dětmi od 10 hodin bohatý program doplněný o vystoupení známých osobností.

tehotenstvi dite maminka

„Přestože je těhotenství často skloňovaným pojmem, na své oficiální zařazení mezi významné dny teprve čeká. O změnu usilujeme již delší dobu a věřím, že úspěch druhého ročníku Světového dne těhotenství v Brně nám v tom pomůže,“ uvádí Mária Staňková, vedoucí Centra pro těhotné a rodinu Majka a hlavní organizátorka oslav.  

„Smyslem akce je si připomenout důležitost a význam období těhotenství. Oslavy jsou určeny nejen pro těhotné, ale také pro novopečené maminky a rodiny s dětmi. Kromě zábavné části chceme vyvrátit časté mýty a obavy spojované s těhotenstvím a porodem a oboje představit jako krásné a významné období v životě ženy,“ vysvětluje Staňková.

Akce začíná v 10 hodin bazárkem těhotenských potřeb v zahradě Mendelova Muzea, kde také ve 14 hodin odstartuje hlavní program. Během odpoledne se na pódiu vystřídají herec  a kmotr oslav Lukáš Hejlík, zpěvačka Alena Střelečková nebo ředitelka Klubu dvojčat a vícerčat Klára Vítková Rulíková. Chybět nebude ani módní přehlídka těhotenské módy a nošení dětí v šátcích a ergonomických nosítkách a bohatý doprovodný program.

Druhá část oslav bude probíhat na Nových Sadech, kde budou připraveny zábavné atrakce pro děti a projížďky na tříkolkách v dopravním hřišti. Zároveň bude probíhat celodenní série tematických přednášek a besed v nedalekém Centru pro těhotné a rodinu Majka v Hybešově ulici. Zájemci si zde mohou vyzkoušet cvičení pro těhotné nebo využít konzultace s laktační poradkyní.

Světový den těhotenství je nekomerční iniciativa, která vznikla v Brně s cílem podporovat informovanost v oblasti těhotenství a porodu. Iniciativa ve svém desetibodovém memorandu mimo jiné upozorňuje na „podporu plného bondingu jako součást rutinní praxe u každého porodu bez nutnosti o to žádat a neoddělitelnost matky a jejího dítěte s právem na nepřetržitou podporu této jednoty po celou dobu pobytu v porodnici“.

Oslavy pořádá centrum pro těhotné a rodinu Majka, které nabízí širokou škálu služeb pro těhotné a maminky s dětmi do předškolního věku: od cvičení pro těhotné a předporodních kurzů, až po kurzy výchovy a výchovné poradenství. Kromě Brna, kde se loni konal první ročník  Světového dne těhotenství, se letos akce koná  v dalších pěti městech Čech, Moravy a Slovenska. Pořadatelé rádi uvítají další spřízněné iniciativy a aktivity i z jiných měst pro nadcházející rok, tak, aby se tento svátek stal skutečně mezinárodním.


Související články:

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF