V CKTCH implantovali miniaturní strojek na pohon srdce již 50. pacientovi

Brno, 24. října 2017 - V Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno implantovali v minulém týdnu již padesátému pacientovi miniaturní mechanickou srdeční podporu. „Pacientovi ve věku 51 let selhalo srdce, vhodný dárce zatím není, tak jsme přistoupili k implantaci čerpadla, které nahrazuje funkci levé srdeční komory,“ vysvětluje ředitel centra Petr Němec.

pristroj srdce operace

„Tyto implantace provádíme od roku 2009 jako jedno ze dvou pracovišť v České republice, teď jsme centrifugální čerpadlo o váze 140 gramů voperovali popadesáté,“ říká Němec. Malé čerpadlo o objemu 50 mililitrů tak pomáhá levé srdeční komoře, jejíž funkce selhává, přečerpat dostatečné množství krve pro celý organismus. Je umístěno na srdci poblíž levé komory. Obsluha je jednoduchá – pacient je trvale připojen kabelem na řídící jednotku, kterou nosí například na opasku.

„Tato jednotka může být napojena buď na dvě baterie, připevněné na opasku nebo na pevný zdroj energi .Baterie vydrží až 6 hodin; pokud je pacient u pevného zdroje, baterie přepojí. Jediné, co musí hlídat, je hygiena kabelu, který vystupuje z těla,“ popisuje Němec. Většina z padesáti implantací proběhla méně invazivním přístupem, což snižuje riziko selhání srdce i komplikací s krvácením. Je také vhodné pro pozdější transplantaci srdce.

V posledních letech dochází k nárůstu počtu pacientů, kterým mechanické srdeční podpory zachraňují život a pomáhají překlenout období do nalezení vhodného dárce srdce. CKTCH Brno bylo prvním pracovištěm ve východní Evropě, které se operacím mechanických srdečních podpor z miniinvazivního přístupu začalo systematicky věnovat.


Související články: