Bitva u Slavkova se blíží, připomene ji třicítka akcí

Brno, 29. listopadu 2018 – Válečná atmosféra, tisíce vojáků v celém regionu, bitevní ukázky i pietní setkání. Města a obce na území slavkovského bojiště si také letos připomenou události spojené s bitvou u Slavkova. Událostí, která před 213 lety změnila životy nejen místních obyvatel, ale i evropskou mapu.

bitva u slavkova

Napoleonův triumf i osudy válkou zmítaných vojáků a civilních obyvatel připomene opět více než třicet akcí – od koncertů, výstav, pietních setkání, bitevních šarvátek až po velkolepou rekonstrukci části samotné bitvy.

„Události spojené s bitvou u Slavkova jsou i po dvou staletích příležitostí k pozastavení se nad smyslem udržení míru v Evropě i připomínkou toho, že žádné vítězství jednoho národa nad druhým není věčné a vždy si vyžádá mnoho obětí. Je třeba vyzdvihnout kvalitu akcí připomínajících Napoleonovo tažení Moravou, které jsou dlouhodobě pořádané na světové úrovni a pomáhají tak ke zviditelnění nejen samotného regionu, ale celé České republiky. Tyto akce kraj podporuje a letos se ujal i organizace pietního aktu na Mohyle míru,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Sérii vojensko-historických akcí zahájil průchod Napoleona Brnem 24. listopadu. Brno pak zažije vojenský pochod ještě jednou, a to ve čtvrtek 29. listopadu, kdy se bude konat Setkání v Denisových sadech.

Hlavní dění věnované napoleonské historii ve střední Evropě se uskuteční v dotčených městech a obcích na slavkovském bojišti a jeho okolí ve dnech 30. listopadu až 2. prosince. Návštěvnickým vrcholem bude sobotní velkolepá bitevní ukázka (1. prosince) pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná za účasti cca 1 100 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl. Scénář se bude inspirovat úvodním střetnutím bitvy mezi předvojem rakouského generála Kienmayera a posléze 1. kolony ruského generála Dochturova s francouzským 3. plukem řadové pěchoty v Telnici, kam přibyla Heudeletova brigáda od sboru maršála Davouta.

Dvoudenní program odkazující zejména na události předcházející vítězství Napoleona a následného života na zámku vrcholící v sobotu průvodem vojsk a unikátní noční bitevní ukázkou v zámeckém parku (sobota 1. prosince 20:00) čeká na návštěvníky Slavkova u Brna. Centrum města se dobově promění i díky jarmarku. Dramaturgie programu ve Slavkově u Brna bude vyprávět příběh „obyčejného“ dělostřelce Jana Nepomuka Prokeše z jihomoravských Dubňan. V pátek jeho osud představí první díly nově natáčeného seriálu Moravské Elegie (nádvoří zámku) a následně pak mohou diváci sledovat bitevní ukázky v zámeckém parku optikou tohoto rakouského vojáka.

V pátek 30. listopadu se uskuteční také tradiční vojensko-historický program Francouzové v Křenovicích letos oživený o ukázky z polní nemocnice nebo jezdeckých jednotek. Na Žuráni se v podvečer rozhoří „Jiříkovické ohně“. Připomínka bitvy o Sokolnice se odehraje v místním zámeckém parku v neděli dopoledne (10:00).

Napoleonský víkend se pak završí u symbolu usmíření – Mohyly míru na Prateckém návrší v neděli 2. prosince (12:00), kde za přítomnosti uniformovaných mužů všech zúčastněných armád představitelé vlády, kraje, církví, ambasád i municipalit uctí životy vojáků i civilních obyvatel, jichž se slavkovské krveprolití dotklo. Historici odhadují, že na bitevním poli i v provizorních lazaretech zemřelo na 20 000 – 35 000 vojáků.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události