Bitva u Slavkova se blíží, připomene ji třicítka akcí

Brno, 29. listopadu 2018 – Válečná atmosféra, tisíce vojáků v celém regionu, bitevní ukázky i pietní setkání. Města a obce na území slavkovského bojiště si také letos připomenou události spojené s bitvou u Slavkova. Událostí, která před 213 lety změnila životy nejen místních obyvatel, ale i evropskou mapu.

bitva u slavkova

Napoleonův triumf i osudy válkou zmítaných vojáků a civilních obyvatel připomene opět více než třicet akcí – od koncertů, výstav, pietních setkání, bitevních šarvátek až po velkolepou rekonstrukci části samotné bitvy.

„Události spojené s bitvou u Slavkova jsou i po dvou staletích příležitostí k pozastavení se nad smyslem udržení míru v Evropě i připomínkou toho, že žádné vítězství jednoho národa nad druhým není věčné a vždy si vyžádá mnoho obětí. Je třeba vyzdvihnout kvalitu akcí připomínajících Napoleonovo tažení Moravou, které jsou dlouhodobě pořádané na světové úrovni a pomáhají tak ke zviditelnění nejen samotného regionu, ale celé České republiky. Tyto akce kraj podporuje a letos se ujal i organizace pietního aktu na Mohyle míru,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Sérii vojensko-historických akcí zahájil průchod Napoleona Brnem 24. listopadu. Brno pak zažije vojenský pochod ještě jednou, a to ve čtvrtek 29. listopadu, kdy se bude konat Setkání v Denisových sadech.

Hlavní dění věnované napoleonské historii ve střední Evropě se uskuteční v dotčených městech a obcích na slavkovském bojišti a jeho okolí ve dnech 30. listopadu až 2. prosince. Návštěvnickým vrcholem bude sobotní velkolepá bitevní ukázka (1. prosince) pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná za účasti cca 1 100 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl. Scénář se bude inspirovat úvodním střetnutím bitvy mezi předvojem rakouského generála Kienmayera a posléze 1. kolony ruského generála Dochturova s francouzským 3. plukem řadové pěchoty v Telnici, kam přibyla Heudeletova brigáda od sboru maršála Davouta.

Dvoudenní program odkazující zejména na události předcházející vítězství Napoleona a následného života na zámku vrcholící v sobotu průvodem vojsk a unikátní noční bitevní ukázkou v zámeckém parku (sobota 1. prosince 20:00) čeká na návštěvníky Slavkova u Brna. Centrum města se dobově promění i díky jarmarku. Dramaturgie programu ve Slavkově u Brna bude vyprávět příběh „obyčejného“ dělostřelce Jana Nepomuka Prokeše z jihomoravských Dubňan. V pátek jeho osud představí první díly nově natáčeného seriálu Moravské Elegie (nádvoří zámku) a následně pak mohou diváci sledovat bitevní ukázky v zámeckém parku optikou tohoto rakouského vojáka.

V pátek 30. listopadu se uskuteční také tradiční vojensko-historický program Francouzové v Křenovicích letos oživený o ukázky z polní nemocnice nebo jezdeckých jednotek. Na Žuráni se v podvečer rozhoří „Jiříkovické ohně“. Připomínka bitvy o Sokolnice se odehraje v místním zámeckém parku v neděli dopoledne (10:00).

Napoleonský víkend se pak završí u symbolu usmíření – Mohyly míru na Prateckém návrší v neděli 2. prosince (12:00), kde za přítomnosti uniformovaných mužů všech zúčastněných armád představitelé vlády, kraje, církví, ambasád i municipalit uctí životy vojáků i civilních obyvatel, jichž se slavkovské krveprolití dotklo. Historici odhadují, že na bitevním poli i v provizorních lazaretech zemřelo na 20 000 – 35 000 vojáků.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...