Masarykova univerzita chce ke 100. výročí založení získat 100 litrů krve

Brno, 30. září 2019 – Sto let od založení Masarykovy univerzity (MU) a Lékařské fakulty MU připomene letos na podzim akce „100 litrů krve DÍKY MUNI“. Cílem akce, kterou iniciovala Lékařská fakulta MU, je zmobilizovat nové i pravidelné dárce, aby darovali nejméně 100 litrů krve.

darce krve muni

Na webové stránce darujkrev.muni.cz se mohou zájemci ode dneška zaregistrovat na termíny, kdy bude možné darovat krev jménem Masarykovy univerzity na Transfuzním a tkáňovém oddělení Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) a v Krevní bance Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA).

K darování se mohou přihlásit studenti, akademici, zaměstnanci i absolventi univerzity, ale také další lidé, kteří by chtěli podpořit tuto akci a Masarykovu univerzitu. V nabídce jsou termíny v rozmezí od 23. října do 14. listopadu. Pokud někomu nabízené časy nevyhovují, je možné se nahlásit kdykoliv jindy v tomto období v odběrových časech transfuzního oddělení bohunické nemocnice a uvést, že jde o darování v rámci akce „100 litrů krve DÍKY MUNI“.

Organizátoři chtějí univerzitní a fakultní výročí využít k širší osvětě a propagaci dárcovství krve a symbolicky chtějí také „vlít“ Masarykově univerzitě novou krev do dalších 100 let existence. „Věříme, že pro tuto dobrou věc nadchneme spoustu lidí a spustíme lavinu pravidelného dárcovství. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, jak cenná krev je a že se bez ní moderní medicína neobejde,“ uvedla jedna z iniciátorek akce, studentka Lékařské fakulty MU Natália Antalová.

Krev mohou darovat všichni lidé, kteří dosáhli plnoletosti, váží alespoň 50 kg, jsou aktuálně zdraví a netrpí závažnou chronickou nemocí. Pokud jde o prvodárce, nemusí dopředu nic zajišťovat, stačí přijít na transfuzní oddělení a na základě vyšetření před odběrem zjistí, zda se mohou stát dárci. Krve se odebírá 450 mililitrů, což zabere asi pět až deset minut. Využívají se její jednotlivé složky, které mají různě dlouhou životnost.

„Největší využití má darovaná krev či její složky na Interní hematologická a onkologické klinice Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty MU, kterou následuje Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a Ortopedická klinika. Přípravky ale dodáváme i dalším nemocnicím v Brně a součástí našeho oddělení je také detašované pracoviště v Třebíči,“ uvedla primářka Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno Hana Lejdarová.

Nově spouští dárcovství krve také Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, kam mohou dárci v rámci akce také přijít. „V minulosti jsme prováděli pouze tzv. autotransfuze a krev potřebnou u velkých zákroků museli získávat z okolních nemocnic. Teď dochází ke změně a budeme rádi za pomoc každého dárce,“ doplnila primářka Krevní banky FNUSA Jarmila Celerová.

„V nemocnici pravidelně operujeme dětské i dospělé pacienty s těmi nejzávažnějšími chirurgickými a ortopedickými stavy. Bez zajištění dostatečného množství krve bychom nemohli realizovat náročné operační výkony, které pravidelně vyžadují doplnění krevních ztrát během operace i následně po ní. Bez pomoci dárců krve bychom těmto pacientům nemohli nabídnout naši pomoc v situacích, které je i často ohrožují na životě,“ řekl přednosta Ortopedické kliniky FN Brno a Lékařské fakulty MU a statutární zástupce děkana Martin Repko.
Zdroj: MUNI


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...