Lipka vysadila kus lesa z loňských vánočních stromků v květináči

Brno, 1. listopadu 2020 – Konečně se dočkaly. Poslední loňské vánoční jedličky v květináči jsou již vysazené a rostou. Brněnská Lipka je odkoupila letos na jaře od Nadace Veronica. O stromky se postarali sami zaměstnanci Lipky, před pár dny je vysázeli v lese v Brně-Soběšicích.

Lipka Jezirko sazi les jaro 2020

„Přijďte si pro vánoční jedličku v květináči. Ze zakoupených stromečků pak zasadíme kousek nového lesa,“ vyzývají každý rok před vánočními svátky ekologické organizace v Brně. Lipka je jednou z nich. „Kolegům z Nadace Veronica několik jedliček zůstalo, tak jsme je od nich koupili,“ vysvětlila Hana Korvasová, ředitelka Lipky — školského zařízení pro environmentální vzdělávání. V létě byly stromky schované v Lipce, ale teď na podzim přišel jejich čas.

Do sázení nového lesa se zapojili zaměstnanci Lipky i jejich děti. Za jediný den vysázeli celkem 112 čtyřiceticentimetrových jedlí bělokorých. Stromky porostou kousek za areálem lipkového pracoviště Jezírko v Brně-Soběšicích, tedy v oblasti, kde řádil kůrovec, a původní les musel být vykácen.

„Plocha po bývalém lese bude sloužit k výzkumným účelům a také pro sledování přirozené obnovy lesa. Dřeviny budeme kontrolovat a živé jedince evidovat dvakrát ročně, vždy koncem května a října,“ uvedl zaměstnanec Lipky Jaroslav Slepička. Na obnově lesa Lipka spolupracuje se Školním lesním podnikem Křtiny, který se teď také postaral o oplocenku pro mladé jedličky.

Podzimním sázením Lipka navázala na jarní akci, při které vysadila 100 sazenic jeřábu břeku a jeřábu oskeruše. „Stromkům se zatím daří. Rostou, uschlo jich jen pár. Většina je v dobrém stavu,“ dodal Slepička. Další části lesa by se měly obnovit samy přirozeným náletem například habrů, břízy či olše. Vznikne tak adaptační, pestrý les, který odolá suchu.

Lipka, podobně jako mnoho jiných organizací a firem, přišla s epidemií koronaviru o většinu svých aktivit. Mnohé z nich postupně přesouvá do online prostoru. Vedle toho se z pověření Jihomoravského kraje stará o děti, jejichž rodiče pracují jako lékaři, policisté nebo zdravotní sestry. A kdo zrovna může, sází les. Jeho proměny budou zaměstnanci Jezírka i nadále pečlivě sledovat.


Související články:

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Květen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Nejbližší akce
02.06. Agadir uvádí... Zdeňka Pospíšilová..
02.06. Agadir uvádí... Zdeňka Pospíšilová..
08.06. Agadir uvádí... Zdeňka Pospíšilová..
09.06. Čas a paměť..
16.06. Agadir uvádí... Zdeňka Pospíšilová..
25.06. K Nechorám do sklepa 2022..