Online Noc vědců na VUT přiblíží dorozumívání robotů či spolupráci s člověkem

Brno, 25. listopadu 2020 – Letošní mimořádný ročník Noci vědců zastihl odborníky na Vysokém učení technickém připravené a zájemci si tak můžou v teple domova pustit téměř dvě desítky videí, ve kterých vědci srozumitelně a názorně vysvětlují novinky a projekty, na kterých pracují. Protože je letošním tématem Člověk a robot, robotické stroje uvidí diváci v roli tiskařů, barmanů, ale i kreslířů. Vše vyvrcholí 27. listopadu online streamovaným programem z fakult.

noc vedcu robot vut

Umělé inteligence využívají například odborníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Ti se zabývají propojením chytrých žárovek, žaluzií nebo dveří do inteligentní domácnosti ovládané hlasem. Chytrý systém řídící domov by se měl časem sám naučit zvyky členů domácnosti a s předstihem ráno zapnout topení a dát ohřát vodu na kávu. Stejně tak umí inteligentní domácnost rozpustit sníh na příjezdové cestě do garáže nebo majitele upozornit na vloupání v době dovolené. Ve videu technici principy představí na miniatuře rodinného domku.

Robota jako lidského partnera a pomocníka představí hned několik videí. Robotická ruka na Fakultě strojního inženýrství běžně slouží například k tisku nábytku z nových materiálů. Její ohebnost a schopnost přesné manipulace se ale technici ve videu rozhodli demonstrovat kreslením na tabuli po boku dítěte.

Kolaborativního robota uvidí diváci také při hraní vzdušného hokeje. Celou hru postavili studenti z Fakulty strojního inženýrství a výsledkem je robot, herní stroj, který zastává pozici jednoho z hráčů. Dokáže vidět, a kromě vlastní hokejky má také promyšlenou strategii.

Jak spolu budou roboti komunikovat v budoucnu? Možnou odpověď dává video z laboratoře elektrotechniků. Ti mění zvukové signály na světlo a doufají, že jednou budou pomocí světlometů spolu komunikovat nejen roboti nebo samořiditelná auta mezi sebou, ale že budou moci získávat informace třeba z okolí. Při projetí kolem veřejného osvětlení by tak mohl automobil rychle získat informace o svém okolí.

Otázkami spojenými s roboty a naší společnou budoucností se zabývá také epizoda podcastu Technicky vzato. V podcastu Vysokého učení technického se špičkový odborník na robotiku z VUT zamýšlí například nad tím, zda nám roboti vezmou v budoucnu práci. A zda je to špatně.

Všechna videa z VUT jsou od 15. listopadu dostupná v playlistu na YouTube nebo na stránkách Noci vědců. V pátek 27. listopadu se pak uskuteční i živé online přenášené prohlídky, vědecké show a přednášky.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události