Sinice na brněnské přehradě bude i nadále hubit provzdušňovací věž

Brno, 4. listopadu 2021 - Největší problém kvality vody v Brněnské přehradě představují sinice. Jihomoravský kraj společně s vedením města Brna dlouhodobě řeší její čistotu, a proto se na usnesl o finanční podpoře chodu provzdušňovací věže, která zabraňuje sinicím v rozmnožování.

brnenska prehrada lode

Pro Brňany i obyvatele z různých koutů kraje je Brněnská přehrada po celý rok turisticky vyhledávané místo. Aby tomu tak bylo i nadále, je nutné vodu pravidelně kontrolovat, čistit a provzdušňovat. Jedině tak lze zabránit tvorbě bakterií sinic.

Jihomoravský kraj se finančně podílí na těchto opatřeních každoročně pěti miliony korun a projekt „Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži, IV. etapa 2023 – 2027“ zaručuje financování minimálně do roku 2027. Ze studií totiž vyplývá, že provzdušňování bude dál třeba, protože lepší kvalitě vody nepomohlo ani vybudování kanalizace a čističek v obcích proti proudu řeky Svratky.

„Velkým nebezpečím, které by mohlo napomoci zeleným bakteriím v každoročním rozmnožování a voda přehradě by se tak stala nevhodnou k rekreaci, je neúměrné množství fosforu a dusíku. Ten stéká do vody z okolních polí. Dokud na ně budeme dávat velké množství chemie, tak nebude možné se sinicemi efektivně bojovat,“ uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události