Technické muzeum pozve veřejnost do světa navidomých

Brno, 10. listopadu 2021 – Ve světě je zhruba 300 miliónů (evidovaných) lidí s těžkým postižením zraku, z toho téměř 40 miliónů zcela nevidomých. Jak vypadá jejich každodenní život? Vyzkoušet si to budou moci zájemci na akci Technického muzea v Brně. V sobotu 13. listopadu se v prostorách budovy muzea v Brně – Králově Poli uskuteční den s názvem Zažij svět nevidomých.

nevidomy zavazane oci

„Technické muzeum v Brně má jako jediné v České republice obor Slepecká historie,“ říká garantka Barbora Kopecká. „Společně s námi na akci, kterou pořádáme k Mezinárodnímu dni nevidomých, se podílí i další významné organizace – Škola pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka, TyfloCentrum Brno, Tyfloservis Brno, Společnost pro ranou péči, SŠ, ZŠ a MŠ pro zdravotně znevýhodněné, Brno, Kamenomlýnská 2*, Tandem Brno. Z Prahy přijede Odborná skupina pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku Nesmír. A jenom jako konkrétní příklad od 10.00 do 14.00 bude zájemcům zdarma měřit zrak Ortoptika Brno.“

Od 10.00 do 16.30 bude ve všech patrech muzea probíhat program. Různá stanoviště nabídnou témata vztahující se k slabozrakým a nevidomým. Ve třetím patře v prostoru Technické herny najdou návštěvníci v tento den sportovní aktivity jako ping pong, zvukovou střelbu či ozvučený míč pro nevidomé (Tandem Brno a Český svaz zrakově postižených sportovců).

V prvním patře budou připravena interaktivní stanoviště, která představí činnosti typické pro jednotlivé denní období s názvy: Ráno, Dopoledne ve škole, Oběd, Odpoledne doma, Večer.

V prostorách expozice Parní motory se uskuteční v určitých časech ukázky výcviku vodicích psů, celodenní stanoviště pro práci s keramikou (TyfloCentrum Brno) a kulturní program. V jeho rámci vystoupí skupina V rytmu žáků SŠ, ZŠ a MŠ Kamenomlýnská*. Jejich repertoár tvoří písně z tvorby Kataríny Grochalové s charakteristickým výrazným rytmickým a textovým prvkem a také aranžmá lidových a umělých písní převážně z oblasti folku a swingu. Dále vystoupí manželé Arnerovi, Milan a Petra, ve dvou komornějších koncertech pro kytaru a klarinet. Součástí kulturního programu bude i malá soutěž.

Z další nabídky akce Zažij svět nevidomých můžeme zmínit třeba prostorovou orientaci bez použití zraku (Tyfloservis Brno), vjemy ostrosti (Společnost pro ranou péči) či místnost pro zrakovou stimulaci. Den věnovaný nejen nevidomým v Technickém muzeu v Brně uzavře v 16.30 v expozici Parní stroje klasickým rock´and´rollem kapela The 6 Fireballs.

„Součástí akce jsou také 4 workshopy, které pořádá nadace Světluška a skupina Nesmír, na téma Vzdělávání zrakově postižených nejen v přírodních vědách s využitím 3D tisku,“ informuje dále Barbora Kopecká. „Vzhledem k tomu, že kapacita workshopů je omezená, pouze 8 účastníků, žádáme zájemce o tuto dílnu, aby se hlásili předem na adrese Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .“ Vstupné na akci je jednotné 20 Kč, na workshop z důvodu použitého materiálu 50 Kč.


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.