Kostel sv. Jakuba zahájil rozsáhlou rekonstrukci

Brno, 3. března 2022 - Jedna z hlavních dominant města Brna, unikátní gotický kostel sv. Jakuba, zahájil rozsáhlou rekonstrukci. Chrám původem z 13. století čeká v následujících dvou letech oprava střechy, krovů, oken i kamenných prvků na fasádě. Dokončení oprav plánuje farnost za necelé dva roky.

kostel svateho jakuba brno rekonstrukce jmk

Rekonstrukci za 131 milionů korun realizuje farnost díky dotacím Evropské Unie a města Brna. Jejího zahájení se v úterý 2. března zúčastnil i náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Opravy významné kulturní památky v centru Brna jsou podle faráře u sv. Jakuba Jana Pacnera nezbytné, a proto už na konci minulého roku spustila farnost přípravné práce. „Nejdůležitějším úkolem je určitě výměna 2500 m2 velkého měděného pláště střechy, kterou protéká dovnitř voda a způsobuje zahnívání krovů. Ty je nutné rovněž opravit. Také kamenné prvky na fasádě jsou často v havarijním stavu a mohou ohrozit bezpečnost chodců kolem kostela. Proto je musíme zabezpečit a obnovit,“ upřesnil farář Pacner.

kostel svateho jakuba brno rekonstrukce Zvonice jmk

Oprava přinese Brňanům i jednu pozitivní novinku. Během oprav farnost vybuduje na věži vyhlídku, která bude po skončení oprav zpřístupněna veřejnosti. Díky tomu vznikne unikátní pohled na centrum Brna.

„Kostel sv. Jakuba není jenom o architektuře, je to součást identity největšího města Jihomoravského kraje. Zatímco na náměstí za kostelem se potkávají lidé, aby se pobavili a odpočinuli si, uvnitř vás ohromí duchovní atmosféra a klid, která člověka vede k jinému druhu setkání. Obě tyto roviny patří k sobě a nesmíme o ně přijít. Jsem připraven pomoci, aby Jakub zůstal otevřený," řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

kostel svateho jakuba brno rekonstrukce chrlic jmk

Kostel bude během oprav část dne zavřený, odpoledne a na večerní bohoslužbu bude však i nadále otevřený pro návštěvníky. „Je možné, že během oprav budeme muset na nějaký čas kostel zavřít. Doprava v okolí kostela zůstane zachována. Bude nutný zábor místa pro lešení a materiál okolo kostela, což částečně omezí zahrádky restaurací. Všechna omezení se budeme snažit minimalizovat,“ upřesnil Jan Pacner.

Na rekonstrukci může přispět kdokoliv. Třeba prostřednictvím nově spuštěného webu otevreno.svatyjakub.cz, nebo skrze elektronické platební terminály přímo v kostele sv. Jakuba.

kostel svateho jakuba brno rekonstrukce krovy jmk

Zdroj a foto: JMK


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF