Na kolejích Mendelovy univerzity začaly kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky

Brno, 18. března 2022 - Na kolejích Mendelovy univerzity v Brně začaly kurzy češtiny pro maminky s dětmi z Ukrajiny. Jejich cílem je, aby se přijíždějící lépe zorientovali v novém prostředí. Hned o první kurzy byl velký zájem. Konají se jednou týdně a celkem půjde o 10 až 12 lekcí.

kurzy ukrajinstiny mendelu brno

„Našim cílem je obecně usnadnit uprchlíkům adaptaci v českém prostředí. To platí dvojnásob při náhlé životní změně a složité situaci, kterou nyní prožívají," uvedla Šárka Moravcová z Institutu celoživotního vzdělávání (ICV) MENDELU. Lekce nabízí uprchlíkům zejména základní komunikační obraty, vybrané okruhy slovní zásoby, výslovnost a českou abecedu.

Mendelova univerzita chystá také intenzivní kurzy češtiny pro nově příchozí studenty z Ukrajiny. Někteří z nich už se škole hlásí. „Jsme připraveni přijmout jak stávající studenty ukrajinských vysokých škol, tak nové. Stávající studenti mohou nastoupit takřka okamžitě. Noví studenti pak standardním způsobem od září s tím, že od českého státu mohou pobírat stipendium, a o uznání jejich předchozího vzdělání rozhoduje univerzita sama," uvedl prorektor pro vzdělávací činnost Radim Farana.

Část uprchlíků bydlí i na kolejích MENDELU v Brně a Lednici. Kapacita je v tomto smyslu už zaplněná. „V současné době u nás bydlí již téměř 160 osob. Jakmile se další pokoje uvolní, opět budeme přijímat," uvedla Jana Hradská, ředitelka Správy kolejí a menz MENDELU. K hrazení ubytování na kolejích a obecně k podpoře uprchlíků slouží mj. transparentní účet, který MENDELU zřídila. Nyní je na něm cca 133.000 korun.

Zdroj a foto: MENDELU


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události