Brno jako první v České republice otevírá ukrajinské třídy

Brno, 22. března 2022 - Do brněnských škol se již přihlásilo přes 600 ukrajinských dětí, kteří do České republiky uprchly před válkou. Doposud se podařilo kladně vyřídit na 450 žádostí. Kvůli vysokému počtu žadatelů se Brno rozhodlo o přechodné zřízení ukrajinských tříd, kde bude výuka probíhat v ukrajinském jazyce.

skola zacka

Nově přijatý zákon označovaný jako Lex Ukrajina umožňuje ředitelům přijímat i ukrajinské učitele a zřizovateli otevřít nová zařízení, pokud kapacita na stávajících školách není dostatečná. Hlavním posláním ukrajinských tříd je rychlá a efektivní výuka českého jazyka, aby se ukrajinské děti, co nejdříve naučili česky a mohly být poté bez problémů zařazeny do běžných tříd.

Přijatý zákon dává ředitelům větší flexibilitu ve využívání prostor, které doposud sloužily jako družiny nebo odborné učebny. Stále ale platí, že škola nemůže přesáhnout kapacitu, kterou má zapsanou ve školském rejstříku. Město Brno je nyní připraveno otevřít celkem jedenáct ukrajinských tříd, z toho je devět tříd určeno pro základní vzdělávání a dvě třídy jsou určeny pro předškoláky jako přípravné.

„Ukrajinské třídy budou vytvořeny pouze na nezbytně nutnou dobu. Na ulici Cacovická jsme pro tyto účely využili momentálně nevyužívanou školskou budovu, další třídy budou v ZŠ Čejkovická a v ZŠ Merhautova. Jakmile budou děti schopny komunikovat v českém jazyce, budeme je postupně začleňovat do klasických tříd. Do ukrajinských tříd se mohou registrovat děti, které nenašly volné kapacity ve školách v blízkosti jejich bydliště,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík, který má na starost brněnské školství.

V městské části Brno-sever bude pro účely ukrajinských tříd vyčleněna celá jedna budova, vznikne zde celkem šest tříd.

„Velmi oceňuji nasazení vedení školy J. A. Komenského na náměstí Republiky, které během několika dní dokázalo připravit prostory pro zahájení výuky v ukrajinských třídách. I když se vše vznikalo takzvaně za pochodu, škola je nachystaná k poskytování výuky. Chtěl bych popřát všem ukrajinským dětem, které musely opustit své domovy a své školy, aby se do nich mohly zase vrátit. V naší městské části připravila ještě ZŠ Merhautova 2 třídy pro předškolní vzdělávání,” uvedl starosta městské části Brno-sever Martin Maleček.

Ukrajinská škola spadá pod Základní školu J. A. Komenského na náměstí Republiky. Budova na Cacovické, kde nová ukrajinská škola sídlí, v současné době nebyla využívána.

„Pro účely výuky našich dětí zatím kapacitně dostačovaly prostory ZŠ na náměstí Republiky. Z tohoto důvodu jsme uvítali nabídku ke zřízení ukrajinské školy na Cacovické. Vybavení sice neodpovídá současným trendům, nicméně pro vzdělávání je dostačující. Nyní otvíráme jednu třídu pro ukrajinské děti, které se budou vzdělávat pod vedením pedagožky z Ukrajiny hovořící i česky. Předjednány máme dva další ukrajinské učitele. Do výuky ukrajinských dětí se zapojí také naši pedagogové českého jazyka pro cizince, kteří budou děti v ukrajinské třídě vyučovat češtinu. S přibývajícím počtem žáků budeme počet pedagogů navyšovat,” uvedla ředitelka školy Simona Pokorná.

Díky obrovskému nadšení studentů Katedry výtvarného umění Masarykovy univerzity pod vedením Terezy Švandové z Centra pro cizince JMK se škole podařilo přes víkend vyzdobit prostory třídy tak, aby vykouzlily úsměvy na tvářích nových ukrajinských žáků. „Dle našich bohatých zkušeností s vyučováním ukrajinských dětí víme, že jsou velmi schopné rychle se naučit českému jazyku a brzy se plně zapojit do výuky podle českého rámcového vzdělávacího programu. Celý pedagogický sbor naší základní školy je připraven ve všech směrech pomáhat našim novým žákům i jejich rodinám,“ dodala ředitelka Pokorná.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události