Nábytková banka se přesune do Komárova a bude sloužit všem sociálně potřebným

Brno, 11. dubna 2022 - Provoz Nábytkové banky v tomto týdnu končí. Během Velikonočních svátků se Nábytková banka přesune do haly v areálu SAKO Brno v Komárově a koncem dubna opět zahájí svoji činnost. Uvedl to Petr Hladík, první náměstek primátorky města Brna a Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno, městské společnosti, která Nábytkovou banku obsluhuje.

nabytek kreslo nabytkova banka

„Nábytková banka splnila svůj účel. Dokázala vybavit mobiliářem a elektro zařízeními nejen původně uvažované ubytovací kapacity města a městských částí, ale sloužila také jako významný zdroj pro jednotlivce a instituce ubytovávající uprchlíky před válkou. Ochota lidí pomáhat nás příjemně překvapila. Kromě Brňanů do Nábytkové banky jezdili darovat také lidé z okolních obcí, a dokonce třeba z Hodonína, Znojma a východních Čech,“ řekl Petr Hladík, 1. náměstek primátorky.

Celkem se v ní podařilo shromáždit a rozdat téměř 4 000 kusů nábytku, zejména židlí, matrací, postelí a stolů. Výrazná byla také pomoc ve vybavení bytů elektronikou. Nábytková banka měla od lidí k dispozici 200 kusů elektroniky, zejména chladniček, mikrovlnek a rychlovarných konvicí, další elektroniku přímo do ubytovacích prostor zakoupily firmy a instituce.

„Výzvy k pomoci nám rezonovaly velmi dobře do poslední chvíle. Například v pátek odpoledne jsme oznámili, že ještě potřebujeme rozkládací gauče a dětské postýlky, a tento víkend byl především v jejich znamení,“ podotknul Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

„Velmi pozorně jsme vnímali, jak pozitivně přijala brněnská veřejnost myšlenku Nábytkové banky. Dostávali jsme signály, a to jak od jednotlivců, tak firem, že by bylo škoda myšlenku Nábytkové banky v té podobě, jak jsme ji nyní provozovali, opustit. Intenzivně jsme proto v minulých dnech hledali nové prostory a zároveň přemýšleli, jak co nejvíce pozitivních zkušeností zakomponovat do provozu nové Nábytkové banky na novém místě. Domluvili jsme se se společností Sako Brno a provoz Nábytkové banky obnovíme v její Re-Nab hale na Černovické, která se tomu uzpůsobí,“ oznámil Petr Hladík.

Brněnský náměstek připomněl, že až do začátku ruské invaze na Ukrajinu fungovala Nábytková banka ve formě tzv. Re-Nab projektu, kdy lidé mohli na vybraná sběrná střediska darovat použitý, avšak funkční nábytek, který se následně daroval sociálně potřebných rodinám a jednotlivcům. Celkem se tak za šest let trvání projektu Re-Nab podařilo shromáždit zhruba 1 600 kusů nábytku, které byly umístěny do 160 rodin. „Lidé jsou nyní navyklí vozit darované vybavení na jedno konkrétní místo, kde je vidět okamžitá konkrétní pomoc. Chceme na toto navázat a otevřít Nábytkovou banku nejen uprchlíkům před agresí, ale všem potřebným,“ uzavřel Petr Hladík.

Nábytková banka ukončila příjem darovaných věcí v neděli v podvečer. Od pondělí do čtvrtka probíhá pouze vydávání naskladněné pomoci a ve čtvrtek odpoledne ukončí Nábytková banka i výdej. Případné nerozdané kusy nábytku a vybavení se poté přesunou do nových prostor a Nábytková banka opustí brněnské Výstaviště.

„Areál Divize Svoz SAKO Brno, v němž bude nová Nábytková banka fungovat, prochází nyní rekonstrukcí a modernizací. Proto bude Nábytková banka prozatím otevřena jen jeden den v týdnu, a to každý čtvrtek od 8 do 14 hod. zejména pro instituce na výdej,“ dodal Filip Leder.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...