Centrem Brna vede nová Mendelova stezka

Brno, 26. dubna 2022 - Centrem Brna nově vede stezka připomínající působení jedno z nejslavnějších světových vědců Gregora Johanna Mendela. Stezku tvoří 16 informačních panelů instalovaných v místech spojených s jeho životem. První zastavení se nachází na Biskupském dvoře, kde měla sídlo Hospodářská společnost, jejímž byl Mendel členem a funkcionářem. V roce 1865 zde poprvé zveřejnil výsledky svých pokusů s hybridy rostlin. Stezku v pondělí 25. dubna slavnostně otevřeli zástupci města a státu.

mendelova stezka

Další zastavení představují známá místa v nových souvislostech. Mnohé návštěvníky udiví, že dnešní divadelní budova Reduty sloužila v 19. století jako prostor pro výstavy květin, ovoce a zeleniny, kterých se Mendel účastnil jako hodnotitel. Překvapující může být i skutečnost, že studiem zemědělství, ovocnářství a vinařství se mladý Mendel zabýval na Filozofickém studijním ústavu u Minoritů. S výukou přírodovědy pak po úspěšném absolvování studia vypomáhal v budově Technického studijního ústavu.

V postavení ředitele Hypotéční banky Markrabství moravského docházel do budovy dnešní České národní banky a také pravidelně navštěvoval zasedání v Zemském dvoře (dnešní Ústavní soud). Kurátoři stezky neopomenuli ani Mendelovo kněžské působení a starobrněnský klášter. "Jsou to původní místa, kde se Mendel reálně fyzicky vyskytoval. Naším cílem bylo nejenom představit osobnost Johanna Gregora Mendela, jeho dílo v nějakém dobovém kontextu, ale představit i město Brno, ve kterém žil," uvedl generální ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček.

V letošním roce uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, který je znám jako zakladatel genetiky. Na přípravě oslav se podílejí instituce z Brna i celé republiky a jejich cílem je osvěta a připomenutí Mendelova odkazu mezi lidmi z regionu, České republiky i zahraničí. Mendelova univerzita v Brně vydala úspěšný komiks Lucie Seifertové. „Výstava z něj složená aktuálně putuje po Slovinsku, od července bude i v Belgii. Univerzita chystá ve spolupráci s pivovarem Moravia také pivo MendelBier, na trhu bude od června. V červenci bude v Brně také velká genetická konference za účasti elitních světových vědců včetně několika nobelistům," uvedla vedoucí Oddělení komunikace a marketingu MENDELU Jiřina Studenková. Podle ní škola pořádá i edukativní workshopy na téma genetika a Mendel na středních školách.

Zdroj a foto: MENDELU


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události