Všechno jde, i když trochu jinak

Brno, 2. června 2022 - Historii i současnost Společnosti pro ranou péči, pobočka Brno, spolu s představením vývoje pomůcek pro děti se zrakovým postižením, přiblíží 7. června 2022 nová komorní výstava „Všechno jde, i když trochu jinak“ v Technickém muzeu v Brně (TMB). Výstavu, která se nachází v expozici Kultura nevidomých, připravilo Oddělení dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně pod vedením Mgr. Elišky Hluší ve spolupráci se Společností pro ranou péči, pobočka Brno.

pomucky pro slabozrake 2223

„V letošním roce si připomeneme 45. výročí od založení Tyflopedické poradny při České unii nevidomých a slabozrakých, nyní Společnosti pro ranou péči, pobočka Brno, jež podporuje rodiny dětí se zrakovým a kombinovaným postižením. S historií společnosti návštěvníky podrobně seznamují tři informační panely i leták vydaný k této příležitosti,“ říká úvodem Mgr. Eliška Hluší, vedoucí Oddělení dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně a bývalá žákyně dr. Smýkala, který stál u zrodu péče o děti se zrakovým postižením v Brně.

„Jedinečnost služby rané péče spočívá právě v její terénnosti: ze sídla pobočky v Brně přijedeme za rodinami do jakékoliv lokality až 150 km daleko. Celkem jsme schopni podpořit 180 klientských rodin s dítětem do sedmi let a můžeme se jim věnovat v bezpečí jejich domova,“ upřesňuje garantka výstavy a současně koordinátorka sociálních služeb ve Společnosti pro ranou péči, pobočka Brno, Mgr. Lucie Špuláková.

Komorní výstava „Všechno jde, i když trochu jinak“ provází návštěvníky i vývojem pomůcek pro děti se zrakovým postižením. „Před třiceti lety speciální hračky a pomůcky v zahraničí existovaly, ale nebyly dostupné na našem trhu. Hledali jsme proto náhrady, vyráběli vlastní verze na míru a pracovali s tím, co bylo dostupné, ať už to byla stará vojenská baterka, ručně pletený maňásek či třásně z kazetového magnetofonu,“ přibližuje práci tyflopedických poradkyň v počátcích péče o děti se zrakovým hendikepem Lucie Špuláková. Výstava ukazuje i pomůcky, které nestárnou a využívaly se dříve i v současnosti, ať už to jsou desky s korálky, hmatové knížky, míčky s rolničkou či bubínek.

Každé dítě je originál. Různé děti tedy potřebuji různé pomůcky, a to i s ohledem na konkrétní zrakovou vadu. Dánská psycholožka a speciální pedagožka Lilli Nielsen, která vyrůstala se čtyřmi nevidomými sourozenci, vymyslela „bedýnku pokladů“. Jde o krabici plnou různorodých věcí denní potřeby, které mohou děti prozkoumat. Poradkyně tento princip stále využívají. Jestliže některé hračky nebo předměty děti skutečně zajímají, začínají je také třídit a rozlišovat: při výběru tyto předměty neodhodí stranou, ale položí je v dosažitelné blízkosti, aby si s nimi mohly opět hrát.

„Vzhledem ke specializaci na děti s postižením zraku je v práci s dětmi stěžejní systematická stimulace zraku. U každého dítěte přijímaného do rané péče, provádíme tzv. funkční vyšetření zraku pomocí standardizovaných testů, např. testů zrakové ostrosti a kontrastní citlivosti. Získáme tak informace potřebné k tomu, jak konkrétně u dítěte se zrakovou stimulací začít. Využíváme při ní speciální pomůcky a hračky, mnohé z nich vyrobené na míru na základě našich dlouholetých zkušeností v práci s dětmi,“ upřesňuje Lucie Špuláková. Zároveň dodává, že: „nervové dráhy se nejvíce vyvíjejí v raném věku, a právě jejich správnou stimulací je možné podpořit vývoj zrakových dovedností dětí, a tím i jejich celkový rozvoj.“

 

Mezi exponáty návštěvníci naleznou pomůcky vyrobené na míru (spinery, tvary a obrázky na suchý zip či magnet, pexesa, pomůcky na grafomotoriku, IQ kostka, stimulační kašpárek), ale i testy pro vyšetření zraku (Hiding Heidy test či LEA Symbols Test a další). Zájemci o tuto problematiku se rovněž seznámí s pomůckami pro zrakovou stimulaci jako je matoucí plocha s drahokamy, světelná deska s obrázky nebo kniha s nahloučením.

Jeden ze čtyř informačních panelů výstavy nahlíží na ranou péči i očima klientských rodin. Kromě možnosti využívání služeb, získali rodiče jistotu v péči o své děti, a co je nejdůležitější: pocit, že na to nejsou sami.

Komorní výstavu „Všechno jde, i když trochu jinak“, nabízí TMB do 27. března 2023. Informace o výstavě naleznete na www.tmbrno.cz/akce/vsechno-jde-i-kdyz-trochu-jinak/

Výstava se koná za finanční podpory a pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové


upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  3  4
  5  6  7  8  911
12131415161718
19202125
26272829  
Nejbližší akce
24.09. Posezení u burčáku..
30.09. Večer s kytarou: Igor a přátelé..
13.10. Agadir uvádí... Moravské souzpěvy..
22.10. ASTROVÍKEND - Dny tajemna a zdraví..