Brno našlo přímo pod městem dalších pět vydatných vrtů artéské vody

Brno, 4. července 2022 – Přímo pod Brnem se nachází obrovská zásobárna artéské vody, která může být jedinečným zdrojem v případě havárie. Brněnský magistrát si proto nechal zpracovat hydrogeologickou studii vrtů na území města, jeden vhodný vrt našlo už loni v Kníničkách, letos testovalo dalších pět lokalit. Celkem šest vrtů vydá dostatečné množství vody pro nouzové zásobování celého města.

vrtaci souprava voda

„Potřebovali jsme zjistit, kolik vody a v jaké kvalitě se pod Brnem nachází. V případě velkého sucha nebo havárie vodovodního potrubí to může být cenný zdroj vody pro nouzové zásobování. Loni jsme proto zahájili rozsáhlý průzkum, při kterém jsme zkoumali vrty, které už máme. Zkoumali jsme celkem osmnáct vrtů artéské vody z celkových sedmdesáti osmi. Vhodný byl pouze jeden vrt v Kníničkách, který vydával 34 litrů za sekundu. Voda z ostatních vrtů nebyla ani dostatečně kvalitní. Rozhodli jsme se proto vyhloubit úplně nové vrty,” uvedl Petr Hladík, první náměstek primátorky města Brna.

Lokality pro nové vrty vytipovávali odborníci podle několika kritérií. „Hledali jsme takové pozemky, na kterých bychom byli schopni zajistit dopravní obslužnost. Dostat se k nim musí hlavně hasičská auta. Důležité je, aby na pozemku byl prostor pro vybudování technického zázemí pro úpravnu vody, plnící a balící linku. Řešili jsme také vlastnictví nebo možnost přístupu na pozemek soukromého vlastníka,” doplnil Hladík.

V druhé etapě se povedlo najít dalších pět vydatných vrtů. „Vytipovali jsme celkem pět oblastí pro nové artéské vrty. V Brněnských Ivanovicích u Makra, v areálu CTP-bývalé Škrobárny, na Šujanově náměstí, v areálu Tepláren a na Žabovřeských loukách. Nejvydatnější vrt je v místě bývalé Škrobárny, vydává až 48 litrů za sekundu. U ostatních vrtů jsme se dostali na hodnoty 15 až 20 litrů za sekundu,“ upřesnil Hladík.

Spolu s vrtem v Kníničkách dávají vrty dostatek kvalitní vody, aby zajistili nouzové zásobování celého města. „Abychom byli v nouzové situaci schopni zajistit dostatek vody pro všechny obyvatele, potřebujeme vydatnost minimálně 70 až 100 litrů za sekundu. Pokud by jely všechny vrty naplno, dostaneme se i přes 150 litrů za sekundu. Nyní musíme vrty upravit tak, abychom vodu z nich dokázali v případě nouze rychle dostat k obyvatelům. Letos upravíme na stáčírnu vrt v Kníničkách. Pět nových vrtů vyprojektujeme, povolíme a dokončíme v průběhu příštího roku. Do konce roku 2023 bychom mohli mít hotovo,” představil další postup města Brna první náměstek Hladík.


upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  3  4
  5  6  7  8  911
12131415161718
19202125
26272829  
Nejbližší akce
30.09. Večer s kytarou: Igor a přátelé..
13.10. Agadir uvádí... Moravské souzpěvy..
22.10. ASTROVÍKEND - Dny tajemna a zdraví..