Zábavná Mendelapka připomene památku významného genetika

Brno, 24. července 2022 - K 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela vydává Jihomoravský kraj aplikaci Mendelapka. Slouží k pobavení, ale i k pozvání na jižní Moravu, kde se odehrávaly genetikovy pokusy. Ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, Mendelovým muzeem a zejména týmem z Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně vznikla zábavná aplikace s názvem Mendelapka, která je zdarma ke stažení na Google Play. Tříčlenný tým z Ateliéru herních médií vytvořil během několika měsíců jednoduchou aplikaci, která nemá ambice být vědeckým nástrojem, přesto z několika genetických principů vychází.

2022-07-24 183500

„Výsledkem naší práce je humorná aplikace, která má v důsledku navést primárně na osobnost samotného vědce, Mendelovo muzeum a vzbudit zájem o to, jak to s genetikou ve skutečnosti je,“ představil novinku její spoluautor Vojtěch Vaněk.

Dva lidé se postupně vyfotí a virtuální pokusná laboratoř jim na základě zachování podstatných genetických principů, jako je míchání barvy očí, vlasů a tvaru obličeje, vygeneruje možné podoby jejich potomků.

„Vlastně jenom takový vtip, ale stejně si to vyzkoušíte. Cílem je připomenout výročí narození Mendela, který výzkumem genetiky výrazně předběhl svou dobu. A propojení s IT v Brně a na jižní Moravě dává smysl, protože v těchto odvětvích patříme mezi ty nejvyspělejší regiony v Evropě,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Brno dlouhodobě láká stále více zahraničních specialistů a odborníků, kteří přinášejí unikátní know-how. I aplikace je ukázkou toho, že kraj podobné projekty podporuje. Vědecké pokusy G. J. Mendela vznikaly v Augustiniánském opatství na Starém Brně, ve městě, kde ročně absolvuje na tisíc studentů IT oborů. Ti nacházejí uplatnění ve firmách a startupech.

„Dnes bychom řekli, že Gregor Mendel byl nejen vědec, ale též vynálezce a inovátor. Jeho geny v jihomoravském inovačním prostředí přetrvávají. Věříme, že kdyby žil Mendel dnes, naše výukově-zábavná aplikace by se mu líbila," dodal radní za oblast vědy, výzkumu a inovací Jiří Hlavenka.

Verze pro IOS se v současné době dokončuje a brzy bude také k dispozici ke stažení zdarma.

Zdroj: JMK


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události