Technické muzeum v Brně získá do svých sbírek unikátní mikroskop

Brno, 9. září 2022 – Při příležitosti konání Festivalu vědy v Brně se uskuteční na brněnském výstavišti v pavilonu A1 slavnostní předání unikátního přístroje – mikroskopu LVEM 5 – Technickému muzeu v Brně (TMB). S tímto nízkonapěťovým elektronovým prozařovacím mikroskopem se budou moci návštěvníci muzea seznámit díky daru od firmy DELONG INSTRUMENTS a.s.Výjimečný převezme osobně ředitel TMB Ivo Štěpánek a náměstek ředitele pro Odbor provozu a ekonomiky Lubomír Anděl, současně i kurátor oborů Foto-kino a Mikroskopie TMB.

elektronova mikroskopie

Technické muzeum v Brně se účastní Festivalu vědy od pátku 9. září do neděle 11. září 2022 v areálu brněnského výstaviště spolu s dalšími více než pěti desítkami prezentujícími. Letos na největší vědecko-populární akci v Brně, navazujíci na předchozí úspěšné ročníky, poprvé předvedou své přístroje i firmy, které vyrábějí elektronové mikroskopy světové úrovně. Mezi ně patří i brněnská firma DELONG INSTRUMENTS a.s., která nese jméno po významném fyzikovi a zakladateli elektronové mikroskopie v Československu Arminu Delongovi, jenž celý svůj vědecký život zasvětil mikroskopii.

Prof. Ing. Armin Delong, DrSc. (1925–2017) se věnoval výrobě elektronových mikroskopů od 50. let 20. století. Na světové výstavě EXPO v Bruselu v roce 1958 obdržel za svůj prototyp stolního elektronového mikroskopu BS 242 zlatou medaili. Tento mikroskop mohou návštěvníci Technického muzea v Brně vidět v expozici Optika, mapující historický vývoj mikroskopů již od 18. století.

Jedinečnost nového přírůstku do expozice Optika v TMB, mikroskopu LVEM 5 (Low Voltage Electron Microscope), spočívá v jeho využití nízkého napětí 5 kV. Tato skutečnost umožnila výzkumnému týmu pod vedením A. Delonga vytvořit mikroskop s přirozeně vysokým kontrastem, unikátně malými rozměry (dodnes nejmenší transmisní elektronový mikroskop na světě) a vynikající robustností a nenáročností. Přitom jde o výkonný přístroj, který měl již v době svého vzniku rozlišení 2 nanometry, což je stokrát víc než poskytuje kvalitní optický mikroskop. LVEM 5 se tak stal ztělesněním myšlenky profesora Delonga, že transmisní elektronový mikroskop by měl být běžně používaným nástrojem dostupným vědcům ke každodennímu výzkumu. A. Delong obdržel v roce 2005 za celoživotní výzkum a vývoj, ale konkrétně také za elektronový mikroskop LVEM 5, Národní cenu vlády Česká hlava.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...