Technické muzeum v Brně získá do svých sbírek unikátní mikroskop

Brno, 9. září 2022 – Při příležitosti konání Festivalu vědy v Brně se uskuteční na brněnském výstavišti v pavilonu A1 slavnostní předání unikátního přístroje – mikroskopu LVEM 5 – Technickému muzeu v Brně (TMB). S tímto nízkonapěťovým elektronovým prozařovacím mikroskopem se budou moci návštěvníci muzea seznámit díky daru od firmy DELONG INSTRUMENTS a.s.Výjimečný převezme osobně ředitel TMB Ivo Štěpánek a náměstek ředitele pro Odbor provozu a ekonomiky Lubomír Anděl, současně i kurátor oborů Foto-kino a Mikroskopie TMB.

elektronova mikroskopie

Technické muzeum v Brně se účastní Festivalu vědy od pátku 9. září do neděle 11. září 2022 v areálu brněnského výstaviště spolu s dalšími více než pěti desítkami prezentujícími. Letos na největší vědecko-populární akci v Brně, navazujíci na předchozí úspěšné ročníky, poprvé předvedou své přístroje i firmy, které vyrábějí elektronové mikroskopy světové úrovně. Mezi ně patří i brněnská firma DELONG INSTRUMENTS a.s., která nese jméno po významném fyzikovi a zakladateli elektronové mikroskopie v Československu Arminu Delongovi, jenž celý svůj vědecký život zasvětil mikroskopii.

Prof. Ing. Armin Delong, DrSc. (1925–2017) se věnoval výrobě elektronových mikroskopů od 50. let 20. století. Na světové výstavě EXPO v Bruselu v roce 1958 obdržel za svůj prototyp stolního elektronového mikroskopu BS 242 zlatou medaili. Tento mikroskop mohou návštěvníci Technického muzea v Brně vidět v expozici Optika, mapující historický vývoj mikroskopů již od 18. století.

Jedinečnost nového přírůstku do expozice Optika v TMB, mikroskopu LVEM 5 (Low Voltage Electron Microscope), spočívá v jeho využití nízkého napětí 5 kV. Tato skutečnost umožnila výzkumnému týmu pod vedením A. Delonga vytvořit mikroskop s přirozeně vysokým kontrastem, unikátně malými rozměry (dodnes nejmenší transmisní elektronový mikroskop na světě) a vynikající robustností a nenáročností. Přitom jde o výkonný přístroj, který měl již v době svého vzniku rozlišení 2 nanometry, což je stokrát víc než poskytuje kvalitní optický mikroskop. LVEM 5 se tak stal ztělesněním myšlenky profesora Delonga, že transmisní elektronový mikroskop by měl být běžně používaným nástrojem dostupným vědcům ke každodennímu výzkumu. A. Delong obdržel v roce 2005 za celoživotní výzkum a vývoj, ale konkrétně také za elektronový mikroskop LVEM 5, Národní cenu vlády Česká hlava.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události