Nové zařízení umožní v Brně komplexnější a časově kratší operace srdce

Brno, 14. září 2022 - V těchto dnech byla v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) uvedena do provozu nová angiolinka. Nová linka umožní provést komplexněji jednotlivé zákroky typické například u pacientů po náhradě srdeční chlopně nebo u implantace břišních výztuží.

angiolinka cktch brno

„Stará linka už pomalu dosloužila, používali jsme ji 12 let. Srdcem sálu je pohyblivé C – rameno s nejnovějším rentgenem. Angiolinka – tedy na sebe navazující přístroje – umí několik činností najednou: živý rentgenový obraz je schopna porovnat s předoperačním CT a echokardiografií během operace. Kardiolog tak dostává komplexní informace o vyšetřovaném srdci, zvyšuje se tak bezpečnost výkonů,“ popisuje výhody nové linky Jiří Sikora z CKTCH.

Součástí obměny byla i kompletní rekonstrukce hybridního sálu, která v kombinaci s kompaktnějšími rozměry nového rentgenového přístroje přinesla výrazné zvýšení komfortu práce chirurgů na operačním sále.

„Museli jsme zrekonstruovat podlahy, udělat nové stropy, speciální klimatizaci s laminárním prouděním, nové rozvody elektřiny a kyslíku, pořídili jsme i nový operační stůl,“ říká ředitel CKTCH Petr Němec. „Jsme pyšní, že můžeme využívat kombinaci nejmodernějších technologii s kvalitním zobrazením, ale s nesrovnatelně nižším zářením, což je velký benefit pro pacienty. Lékaři pak vidí lepší obraz, vyšetření trvá kratší dobu, a proto je operační riziko nižší,“ dodává Němec.

56 milionů Kč, které centrum za angiolinku zaplatilo, financovalo centrum z 10 % z vlastních prostředků, 20 % ze státního rozpočtu a 70 % získalo z evropských fondů z programu na podporu zdravotnictví REACT.

 


Související články:

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30     
Nejbližší akce
31.10. Agadir: Současná slovenská poezie ..