Brněnské jízdenkové automaty zkrášlí kresby, básně i koláže

Brno, 28. července 2023 - Jízdenkové automaty začínají zdobit výtvory a díla veřejnosti. Na výzvu k oživení přístrojů, kterou vyhlásil Dopravní podnik města Brna se letos na jaře přihlásilo pře sto lidí. Dopravce si od akce slibuje menší míru vandalismu na typicky žlutých přístrojích.

dpmb basne kolaze jizdenkovy automat

Kresby, koláže, grafika či básničky obyvatel Brna a fanoušků MHD se začínají objevovat na jízdenkových automatech po celém městě. Do veřejné výzvy, kterou vyhlásil dopravce na konci dubna, se přihlásilo celkem 116 tvůrců. „Původně jsme měli v plánu polepit pouze dvacítku vybraných přístrojů. Překvapil nás a taky mile zaskočil zájem ze strany veřejnosti, a hlavně kvalita děl, která se nám sešla. Proto jsme nakonec počet dokonce dvojnásobně navýšili,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Novou podobu tak bude mít třetina brněnských automatů, těch je po celém městě dohromady 156. Polepeny jsou boky přístrojů, součástí každého díla je v horní části i QR kód. Po jeho načtení se v mobilu zobrazí jméno autora, případně další informace. „Dlouhodobě bojujeme s projevy vandalismu na jízdenkových automatech. Z naší zkušenosti vyplývá, že pokud má daný přístroj polep, vandalové jej tak často neničí. Budeme tedy doufat, že v nové, zkrášlené podobě zůstanou automaty co nejdéle a budou dělat radost cestujícím a kolemjdoucím,“ doplnil Havránek.

jizdenkovy automat dpmb obraz

Do výzvy se zapojili jednotlivci, žáci základních škol, ale i profesionální umělci. Výběr konkrétního tématu byl čistě na nich. „Vytvořila jsem dílo s názvem "Bohyně dopravního podniku", kde se snoubí prvky definující mou tvorbu a motivy odkazující na DPMB a Brno,“ uvedla například Alexandra Baraniaková. Pestré bylo i samotné zpracování, někteří pracovali na tabletu, jiní využili možnost klasické koláže, kresby či malby, někdo techniky kombinoval nebo posílal autorské básně. „Když jsem dostal před pár měsíci tablet, mohl jsem se konečně nějak kreativně vyjádřit. Návrh symbolizuje vše, co k Brnu jistě patří,“ připsal ke svému dílu Milan Nedvěd.

Poté, co budou všechna díla vylepena, vznikne jejich souhrnná mapa, ke stažení bude na webových stránkách dpmb.cz.

Zdroj a foto: DPMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...