Před Hlavním nádražím si budou chodci, cyklisti i řidiči rovni

Brno, 16. ledna 2024 - Prostor, kde jsou si chodci, řidiči automobilů a cyklisti rovni. Tak by se dala ve zkratce charakterizovat sdílená zóna. Jedná se o nový dopravní režim, který mohou obce a města zavádět na svých územích od 1. ledna 2024. Jedna z prvních vznikne v přednádražním prostoru v Brně, a to při ulici Nádražní u obchodního centra Letmo. Město tak reaguje na situaci, kdy byla na stejném místě Krajským úřadem JMK zrušena pěší zóna.

chodci chodnik

„Sdílená zóna je pro lokalitu přednádraží ideální a pro tyto a jí podobné prostory byla koncipována. Na základě jednání s Krajským úřadem a policisty jsme navrhli nové značení, které tu bude v pondělí 22. ledna 2024 nainstalováno. V tomto zrychleném režimu chceme vyřešit nastalou situaci, která není pro nikoho komfortní. Brňané a Brňanky však nemusejí mít obavy z velkého provozu. Díky zákazům odbočení vlevo, které jsou zavedeny ve směru od Nových sadů na Koliště a z Koliště směrem na Benešovu, se na komunikaci při ulici Nádražní dostanou pouze rezidenti z blízké oblasti v okolí Novobranské nebo auta strážníků, policie či dopravní obsluha. Při dodržování dopravních předpisů není tedy možné, aby se v uvedené oblasti díky novému dopravnímu značení zvýšil počet vozidel,“ uvedl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

V pondělí 15. ledna 2024 vydalo město Brno opatření obecné povahy, kterým stanovilo ve výše zmíněném prostoru sdílenou zónu. Dokument je vyvěšen na úřední desce, účinnosti nabývá 5. den od vyvěšení, tedy v sobotu 20. ledna. V pondělí 22. ledna 2024 zde bude osazeno nové dopravní značení.

V rámci sdílené zóny se všichni respektují a automobily nejsou chodcům nadřazeny. Přednost tu má pouze tramvaj. Rychlost je snížena na 20 km/h, což zajistí bezpečnost chodců. Ti a cyklisté mohou využívat celou šířku prostoru komunikace. Parkování jízdních kol a vozidel je povoleno jen na místech k tomu určených.

Zásobování pro místní podniky je možné, a to po dobu 30 minut v ranních hodinách. U OC Letmo najdou řidiči i obrátková místa na parkování. Ta jsou k dispozici po celý den.

Co se týče kontroly, tu mohou v místě vykonávat strážníci MP Brno nebo policisté. Připravuje se i instalace kamer, které budou dohlížet na zákazy odbočení. Instalované by měly být v létě letošního roku.

Zdroj: TIS MMB, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF