Orchideje MENDELU získaly devět medailí na mezinárodní výstavě

Brno, 28. února 2024 - Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně si přivezla rekordní počet medailí z mezinárodní výstavy orchidejí, které se účastnila minulý týden ve Vídni. Získala celkem dvě zlaté, pět stříbrných a dvě bronzové medaile. Výstavu pořádala Wiener Orchideengesellschaft.

orchidej mendelu

Zlatou medaili získala orchidej Dedrobium sulcatum a Pleione Morava, stříbrnou Masdevallia aff. triangularis, Ida fimbriata, Masdevallia mendozae, Phalaenopsis Lippezauber x Phal. Yellow Lip, Phalaenopsis Hybride, bronzovou medaili si vysloužila Phalaenopsis philippines.

Sbírka orchidejí je využívána studenty a učiteli univerzity pro výuku a výzkum v tomto oboru pěstování a množení rostlin. Na začátku března budou orchideje ze sbírky pro veřejnost k vidění v rámci čtyřdenní výstavy na začátku března.

V Botanické zahradě a arboretu MENDELU je jedna z největších sbírek orchidejí ve střední Evropě. Sbírka obsahuje čtyři tisíce druhů ze střední a jižní Ameriky, jihovýchodní Asie, Madagaskaru, Austrálie a Nové Guineji. Orchideje jsou umístěny ve čtyřech sklenících v horní části botanické zahrady. Sbírku založili J. Dušek a J. Křístek v roce 1967. V roce 1970 založila botanická zahrada jako jedna z prvních v Československu laboratoř pro množení orchidejí metodou in-vitro. Tato laboratoř slouží jako genobanka a je zde umístěno přibližně 1000 taxonů v kultuře in-vitro.

Zdroj a foto: MENDELU


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...