V Botanické zahradě a arboretu MENDELU můžete obdivovat 350 druhů kosatců

Brno, 7. května 2024 - Návštěvníci Botanické zahrady a arboreta MENDELU mohou letos rozkvetlé kosatce obdivovat už od pátku 10. května. Tradiční výstava IRIS proběhne totiž kvůli počasí oproti původnímu plánu o dva týdny dříve. Posledním dnem, kdy bude výstavu možné navštívit, je pondělí 13. května.

kosatec kvetina

„Naše sbírka velkokvětých kosatců čítá na více než 350 kultivarů, které jsou seřazeny podle barev a doby vyšlechtění, takže návštěvník může sledovat postupný vývoj květů v průběhu času,“ popsal vedoucí botanické zahrady a arboreta MENDELU Michal Pavlík. Sbírka kosatců byla založena v sedmdesátých letech minulého století. První výstava věnovaná květům kosatců proběhla v roce 1975.

Návštěvníci se mohou těšit také na otevřené orchidejové skleníky. V rámci výstavy bude zajištěné i občerstvení, o které se postará brněnská čajovna Chajovna.

Výstava IRIS 2024 bude otevřená denně od 9:00 do 18:00 hodin. Vstup je možný pouze hlavním vchodem z třídy Generála Píky 1. S ohledem na stavební práce probíhající v těsné blízkosti vstupu do arboreta jsou přístupové možnosti omezené. Vjezd autem není do arboreta možný. Nejbližší spoj MHD je zastávka Bieblova, kam se návštěvníci dostanou tramvají číslo 9 a autobusem číslo 46.

Botanická zahrada a arboretum je výukové a účelové zařízení Mendelovy Univerzity v Brně, které bylo založeno profesorem Bayerem v roce 1938 na ploše 2 ha. K rozšíření plochy areálu došlo v roce 1967 na stávajících 11 hektarů. Areál je rozčleněn do pěti tematických částí. Sbírky arboreta zahrnují na 4 000 taxonů orchidejí, 300 taxonů tilandsií, 2 000 trvalek, 350 kultivarů velkokvětých kosatců, 500 skalniček a 4 000 taxonů dřevin.

Zdroj: MENDELU, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...