Bez dýní by nebyl podzim podzimem, v kuchyni naleznou široké využití

Brno, 1. listopadu 2020 – Dýně si již získaly pevné místo v českých kuchyních. S oblibou je používáme zejména do polévek a na podzim z nich vytváříme dekorace. V obchodech se obvykle začnou objevovat na přelomu léta a podzimu, avšak při vhodném výběru a skladování si je můžete vychutnávat po celou zimu.

dyne podzim

Při výběru dbejte zejména na to, aby měla dýně nepoškozený povrch, který není promáčklý ani změklý. Stopka musí být zaschlá, aby se dovnitř nedostaly bakterie, které životnost dýně při skladování zkrátí. Zaschlá stopka je také důkazem, že dýně byla sklizena zralá. Dýni skladujte na suchém a tmavém místě, čímž si uchová svou barvu. Zejména světlé a bílé odrůdy potřebují pro udržení své barvy co nejméně světla.

Rádi byste vyzkoušeli i jiné druhy, než jen hokkaido, špagetovou a máslovou, ale nevíte, co z kterých dýní připravit? Nachystali jsme pro Vás přehled méně známých druhů dýní i s nápady, jak je využít v kuchyni. Všechny tyto odrůdy naleznete v prodejnách Tesco, kam je od českých farmářů dodává společnost Blanická.

Sweet dumpling
sweet dumplingTato dýně má plody o hmotnosti přibližně 200 gramů a průměr okolo 8 cm. Plody jsou krémově bílé se zeleným žebrováním. Zelená barva zároveň tvoří skvrnky na povrchu celé dýně.
Vhodné využití: jak napovídá název „sladký knedlíček“, v kuchyních si tato dýně získala oblibu zejména svou sladkou chutí, díky které se hodí na pečení dezertů, k přípravě polévek a vynikající je i do ratatouille. Svými rozměry se také skvěle hodí k tvorbě podzimních dekorací.

Kamokamo
kamokamoTato dýně pochází z Nového Zélandu a je velice malá, váží přibližně 600 až 800 gramů. Má oranžovou barvu s výrazným tmavě zeleným žebrováním. Dužina má lehce oříškovou chuť a lze ji smažit a péct. Díky pevné slupce ji lze snadno dlouhodobě skladovat na tmavém a suchém místě.
Vhodné využití: vynikající je s rozmarýnem, česnekem a chilli. Kromě vaření ji lze použít také jako dekoraci, například jako ozdobu do okenních truhlíků.

Mramorová dýně
mramorova dyneTato dýně Vás zaujme především svou netradiční barvou, pro kterou ji v Americe nazývají „šedý duch“. Po rozkrojení na Vás čeká sytě oranžová dužina, která se pro svoji tužší konzistenci hodí hlavně ke grilování a pečení. Chybu ale rozhodně neuděláte ani pokud z ní připravíte polévku. Plody jsou obvykle těžké 2-5 kg a z důvodu tuhé dužiny se příliš nehodí na vyřezávání dekorací.
Vhodné využití: díky tuhé dužině pomalu měkne a hodí se tak zejména ke grilování.

Cotton candy
cotton candyDýně vyniká zejména svou bílou barvou, kterou přímo vyzívá k pomalování. S průměrem až 25 centimetrů máte spoustu místa pro vaši kreativitu. Zkuste z ní vyřezat strašidelnou lampu, kterou následně spolu s dětmi pomalujete. Originální bude každý kus a sousedi vám budou závidět.
Vhodné využití: netradiční barva dýně z ní dělá nádhernou Halloweenskou dekoraci.

Nagydobosi
nagydobosiTento druh dýně u nás není zatím známý, což je veliká škoda. Plody váží 5-8 kg a mají šedomodrou slupku. Při vhodném skladování vám vydrží minimálně osm měsíců. Můžete je tak skladovat celou zimu a postupně si z nich odebírat svou zimní dávku vitamínů a antioxidantů. Dužina je žlutá, měkká a vláčná s lahodnou sladkou chutí.
Vhodné využití: výborná je do polévek, pečených dezertů i dušená. Vhodná pro dlouhodobé skladování.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...